Zdjęcie: Komenda Powiatowa Policja w Brzozowie

Nawet 25 lat więzienia grozi 39-letniemu Grzegorzowi S. z Rzeszowa, który na domowej drukarce wydrukował pięć 100-złotowych banknotów. 

Grzegorza S. zatrzymali w piątek (17 listopada) kryminalni z Brzozowa. Dlaczego oni? Bo to właśnie w Brzozowie ujawniono fałszywe pieniądze. Fałszywą 100-złotówką za zakupy w jednym z miejscowych sklepów zapłaciła 21-letnia Weronika K. z powiatu brzozowskiego. 

Do młodej bezrobotnej kobiety dotarli kryminalni z komendy w Brzozowie, po analizie zapisu monitoringu w sklepie. Jedna z ekspedientek, mimo wątpliwości, przyjęła banknot od 21-latki, potem kierowniczka sklepu stwierdziła, że pieniądze są fałszywe.

Kryminalni wytropili, że fałszywką za zakupy zapłaciła Weronika K. Zatrzymali ją w czwartek (16 listopada). Policjantom powiedziała, że pieniądze otrzymała od wspomnianego 39-letniego Grzegorza S., który fałszywkami zapłacił jej za zleconą usługę. 

– Kobieta miała świadomość, że pieniądze są sfałszowane. Zapłaciła nimi również w Rzeszowie w lokalach gastronomicznych i na stacji paliw za zatankowanie samochodu – mówi prokurator Marcin Bobola z Prokuratury Rejonowej w Brzozowie. 

Policjanci szybko namierzyli Grzegorza S. Został on zatrzymany w Rzeszowie, w jego domu kryminalni zabezpieczyli komputer i drukarkę, na której drukował pieniądze. – Przyznał się do wydrukowania pięciu banknotów – mówi asp. Tomasz Hałka z brzozowskiej policji. 

Fałszowanie pieniędzy w Polsce jest traktowane jako zbrodnia, grozi za to do 25 lat więzienia. Z takimi konsekwencjami musi się liczyć Grzegorz S. Weronika K. zaś jest podejrzana o wprowadzanie do obrotu fałszywek. Grozi jej do 10 lat więzienia.

Oboje, po przesłuchaniu, zostali zwolnieni do domów. Oboje mają dozory policyjne, trzy razy w tygodniu muszą się meldować w najbliższej jednostce policji. Grzegorz S. musiał też wpłacić 10 tys. zł poręczenia majątkowego.

– Nic na razie nie wskazuje na to, by mężczyzna fałszował pieniądze na masową skalę – mówi prokurator Marcin Bobola. Fałszywki zostaną wysłane do Narodowego Banku Polskiego, gdzie działa specjalna komórka do oceny jakości podrobionych pieniędzy. 

Funkcjonariusze apelują, by każdy, kto ujawnił sfałszowane banknoty na Podkarpaciu, zgłosił to na numer alarmowy 112 lub osobiście w najbliższej jednostce policji.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama