Reklama

Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie zaprasza na niezwykłą wystawę: „Ludowe feng shui. Magia w chłopskiej zagrodzie”. Wernisaż połączony z wykładem i projekcją filmu odbędzie się w piątek (7 listopada). Wystawę będzie można zwiedzać do 15 marca.

W ostatnich latach panuje pewna moda na Daleki Wschód. Polacy interesują się wschodnimi sztukami walki, kulturą i filozofią rodem z Chin, Japonii, czy Indii. Fascynuje nas to, co egzotyczne i mistyczne. Cytując przysłowie, można by jednak powiedzieć: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Okazuje się, że feng shui („wiatr i woda” – starożytna chińska sztuka planowania przestrzeni i wykorzystania energii, która sprzyja człowiekowi) ma wiele wspólnego z ludowymi wierzeniami naszych przodków.

Wystawa przygotowana przez etnologów z Muzeum Mazowieckiego w Płocku cieszyła się dużą popularnością w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Chorzowie, ale także za granicą – w Rydze. Teraz przyszedł czas na Rzeszów. Podczas ekspozycji nie zabraknie naszych, lokalnych akcentów. Obok pracy płockich etnologów, widzom zostaną także zaprezentowane zbiory rzeszowskiego muzeum. Podczas wernisażu odbędzie się także wykład Grzegorza Piaskowskiego pt. „Magia, archetyp, autentyczność – czy współczesna etnografia to nadal przygoda?”. Dodatkową atrakcją będzie prezentacja filmu, nakręconego przez etnologów podczas prowadzenia badań.

Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli, ul. Rynek 6,

Start: piątek, godz. 18:00,

Wstęp: wolny

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.