Feniks dla uchodźców za ponad 1,5 mln zł. Miasto wybrało wykonawcę

Mielecka firma Termobud urządzi pomieszczenia w budynku przy ulicy 3 Maja w Rzeszowie. Znajdzie się w nim Międzynarodowe Centrum Integracji – Feniks.

 

Wizualizacje: Urząd Miasta Rzeszowa

O zaaranżowanie i przebudowę parteru budynku przy ulicy 3 Maja, w którym znajduje się Urban Lab (na pierwszym piętrze) walczyły trzy firmy: wspomniany Termobud, a także Altereco z Nockowej i rzeszowskie Acordi. 

Termobud złożył ofertę na kwotę 1,549 mln zł, propozycja Acordi wyniosła niewiele ponad 1,4 mln zł, a Altereco – 1,198 mln zł.

Miasto na stworzenie Fenika planowało wydać 1,120 mln zł. Całą kwotę na ten cel, a nawet jeszcze wyższą (łącznie 1,179 mln zł), przeznaczyła działająca w branży elektroniki i automatyki niemiecka firma Phoenix Contact, która ma swój oddział w Rzeszowie. 

To właśnie Phoenix Contact wpadł na pomysł stworzenia Feniksa. Firma od początku wojny na Ukrainie (od 24 lutego 2022 roku) pomaga uchodźcom, postanowiła ich też wspierać w procesie integracji z mieszkańcami Rzeszowa. 

Nie opóźniać 

Miasto, organizator przetargu, na zaadaptowanie przestrzenie przy ulicy 3 Maja, uznało, że najlepszą ofertę złożył Termobud, mimo że jego oferta była najwyższą z wszystkich trzech. Ale nie tylko cena decydowała o wyborze.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Stanęliśmy przed dylematem, czy powtórzyć przetarg i opóźnić otwarcie Feniksa – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. Aby uniknąć tego ryzyka, miasto wybrało ofertę Termobudu i z własnego budżetu do Feniksa dołoży ponad 400 tys. zł. 

– Taką decyzję podjął prezydent Konrad Fijołek – dodaje Artur Gernand. 

Mądra integracja 

Feniks ma być otwarty w marcu przyszłego roku. W ponad 200-metrowej przestrzeni powstanie 14 pomieszczeń, w tym pokój spotkań, strefy relaksu, sala konferencyjna, wystawowa. Będzie również zaplecze kuchenne.

Feniks ma organizować kursy nauki języka polskiego, będzie udzielał porad psychologicznych, w planie są szkolenia zawodowe, koncerty, przy Feniksie ma również działać centrum integracji biznesowej.

Feniks ma być otwarty od poniedziałku do piątku. Wsparcie w jego prowadzeniu zadeklarowały międzynarodowe organizacje humanitarne, m.in. UNHCR. Feniks będzie działać co najmniej do 2031 roku. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama