W szóstym rankingu tygodnika Newsweek na najlepszych 15. prezydentów polskich miast znalazło się dwóch z Podkarpacia: Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, i Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Najlepszym prezydentem w rankingu Newsweeka został prezydent Poznania Ryszard Grobelny, drugie miejsce zajął Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, trzecie Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Tadeusz Ferenc (SLD), który Rzeszowem rządzi od 12 lat i zastanawia się, czy nie będzie się ubiegał o czwartą kadencję, uplasował się na 6 miejscu. Bezpartyjny Piotr Przytocki, prezydent Krosna, cztery lata temu popierany przez Platformę Obywatelską, zajął 11 miejsce. Przytocki również rządzi Krosnem trzecią kadencję.

W uzasadnieniu szóstego miejsca dla Tadeusza Ferenca, Newsweek napisał: „Dbałość o estetykę miasta, dobry kontakt z mieszkańcami, skuteczne dobijanie się do Warszawy o pieniądze to znaki firmowe jego prezydentury”.

Tygodnik cytuje Ferenca: – Uwierzyliśmy, że z niedużego miasta można uczynić prężnie rozwijające się centrum gospodarcze, kulturalne, akademickie. W Rzeszowie mieszkańców przybywa, a nie ma lepszego wskaźnika atrakcyjności miasta niż fakt, że ludzie chcą tu mieszkać. Chcą mieszkać i chcą pracować. Stąd strategiczny projekt Specjalnej Strefy Ekonomicznej Dworzysko, w której powstanie Park Naukowo-Technologiczny. Za kilka lat znajdzie tu pracę kilka tysięcy osób.

Tygodnik Newsweek uważa, że Piotr Przytocki miał wizję pięknego miasta z ciekawą ofertą turystyczną i dopiął swego. W zeszłym roku 50-tysięczne Krosno odwiedziło ponad dwa razy więcej osób niż w poprzednich latach. Turystów ściąga Centrum Dziedzictwa Szkła. – Rozpędu nabrały też krośnieńskie inwestycje drogowe – w przyszłym roku ma być skończona obwodnica za blisko 160 mln zł – uzasadnia Newsweek.

Newsweek finałową 15 prezydentów wybrał Newsweek finałową spośród 29 wskazanych osób.

RANKING 2014

1. Ryszard Grobelny, Poznań

2. Jacek Karnowski, Sopot

3. Krzysztof Żuk, Lublin

4. Wojciech Murdzek, Świdnica

5. Wadim Tyszkiewicz, Nowa Sól

6. Tadeusz Ferenc, Rzeszów

7. Roman Smogorzewski, Legionowo

8. Piotr Uszok, Katowice

9. Janusz Kubicki, Zielona Góra

10. Andrzej Dziuba, Tychy

11. Piotr Przytocki, Krosno

12. Zbigniew Podraza, Dąbrowa Górnicza

13. Tomasz Andrukiewicz, Ełk

14. Roman Szełemej, Wałbrzych

15. Wojciech Szczurek, Gdynia

Przytocki coraz niżej

Pierwszy ranking Newsweeka na najlepszych prezydentów polskich miast opublikowano w 2008 r. Zwyciężył w nim Piotr Przytocki. W kolejnym rankingu, dwa lata później, wygrał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Tadeusz Ferenc był drugi, trzeci Piotr Przytocki. Od 2011 r. Newsweek co roku ogłasza najlepszych 15 prezydentów. Na czele znowu był Dutkiewicz, a za nim Ryszard Grobelny i prezydent Mielca Janusz Chodorowski. Tadeusz Ferenc był 10. Rok później Dutkiewicz był ponownie pierwszy, Grobelny znowu drugi, a trzeci Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

W zeszłym roku wygrał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni), drugi był Piotr Uszok, prezydent Katowic, trzeci znów Jacek Karnowski.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama