Zdjęcie: Pixabay.com

Zbliżające się ferie zimowe to dobra okazja na wykorzystanie bonu turystycznego na dziecko – zachęca podkarpacki ZUS. Bonami można płacić do końca marca br.

Ferie zimowe na Podkarpaciu rozpoczynają się 16 stycznia. Rodzice, którzy jeszcze nie wykorzystali bonów turystycznych, mają okazję, by wykupić dziecku wyjazd czy inne atrakcje turystyczne na wolny czas od nauki.

Na Podkarpaciu do wykorzystania jest 112 tys. bonów. W tej liczbie znajdują się zarówno bony aktywowane i niewykorzystane, jak i częściowo wykorzystane, ale też takie, których rodzice jeszcze nie pobrali na swój profil PUE, czyli nie aktywowali.

– Tych nieaktywnych, czyli niepobranych bonów, pozostało ponad 29 tys. – informuje Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS na Podkarpaciu.

Czasu na wykorzystanie bonów zostało coraz mniej. Termin ważności bonu mija z ostatnim dniem marca tego roku. Rodzice i opiekunowie mają teraz okazję do wykorzystania bonu na wyjazd i atrakcje swoich pociech podczas ferii zimowych.

Miejsc, gdzie można zapłacić bonami w całym kraju jest ponad 4,9 tys. A jeśli nie chcą wysyłać swoich dzieci gdzieś daleko, to z bonu można skorzystać również na Podkarpaciu. Płatność bonami przyjmuje w naszym województwie 1486 podmiotów turystycznych. 

Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym, jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na swój profil PUE ZUS, odnaleźć po lewej stronie zakładkę Polski Bon Turystyczny i aktywować ją, podając swój adres email i numer telefonu komórkowego.

Na e-maila przekazany zostanie kod. Trzeba go podać, kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem, który jest wysłany SMS-em na podany wcześniej numer telefonu.

– Świadczenie w formie bonu to wartość 500 zł na każde dziecko, a dodatkowy bon o wartości 500 zł przysługuje na dziecko niepełnosprawne – tłumaczy Wojciech Dyląg.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Do tej pory suma płatności bonami przez rodziców z naszego regionu przekroczyła 156 mln zł. W całym kraju transakcje bonami wyniosły 2,8 mld zł.

Najwięcej zyskali przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego z Małopolski i Pomorza. Rodzice i opiekunowie zostawili tam w formie bonu odpowiednio 621 mln zł i 519 mln zł. Do podkarpackich podmiotów turystycznych trafiło ponad 92 mln zł.

Listę podmiotów, które honorują bony turystyczne, można sprawdzić na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. 

Gdzie otrzymasz pomoc w sprawie bonu?

– pod numerem telefonu 22 11 22 111 (codziennie w godzinach 7:00-2:00).

– pytania możesz też wysyłać na adres e-mailowy bon@zus.pl.

– informację o wnioskach do POT o ustalenie prawa do bonu oraz o ustalenie prawa do dodatkowego świadczenia w formie bonu możesz uzyskać tylko pod numerem telefonu 12 323 00 90 lub 800 808 500 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00).

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama