Zdjęcie: DWOT

Myślisz o służbie wojskowej? Chciałbyś wstąpić w szeregi „Terytorialsów”, ale nie chcesz rezygnować z nauki? Zapisz się na 16-dniowe szkolenie, organizowane przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej.

Początek lutego to okres międzysemestralny i przerwy w nauce. W tym roku 3. Podkarpacka Brygada OT postanowiła zorganizować specjalną edycję szkoleń wojskowych podstawowych dla młodych ludzi. 

Szkolenie podczas ferii zimowych to zupełnie nowa oferta Wojsk Obrony Terytorialnej, która jest kierowana przede wszystkim do uczniów szkół średnich i studentów. Gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT, mówi, że istotą zarządzania „Terytorialsami” jest jak najlepsze zbalansowanie służby wojskowej z życiem osobistym i zawodowym.

– Ta zasada dotyczy również uczniów i studentów. Naszym celem jest rozwijanie zdobywanych w szkołach i uczelniach kompetencji. Wzrost liczby żołnierzy i kandydatów do służby będących uczniami szkół średnich, a także studentów jest faktem, którego nie zamierzamy ignorować – podkreśla gen. dyw. Kukuła. 

Zdjęcie: DWOT

Pierwsze szkolenie na Podkarpaciu w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpocznie się już
9 lutego 2019 r. a zakończy 24 lutego uroczysta przysięgą.

Dopasowanie terminu szkolenia do przerwy w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. 16-dniowe szkolenie podstawowe ochotnicy przejdą podczas ferii zimowych. To jednak dopiero początek drogi.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Cały cykl szkolenia „Terytorialsów” trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie „Terytorialsi” szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy – minimum dwóch dni w miesiącu. 

W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do 3. Podkarpackiej Brygady OT, powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień lub wniosek o powołanie do służby w ramach terytorialnej służby wojskowej złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach WOT pełni służbę ponad 17 tysięcy żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Zdjęcie: DWOT

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama