Reklama

Natalia Szroeder & Liber będą gwiazdami sobotniego koncertu X Rzeszów Carpathia Festiwal. – To ukłon w stronę rzeszowskiej młodzieży – mówią organizatorzy. Łączna wartość nagrody, którą dostanie zwycięzca, to 11 tys. euro.

[Not a valid template]

 

Do tegorocznego konkursu X Rzeszów Carpathia Festiwal zgłosiło się 200 osób z 25 krajów. Na początku, do części konkursowej, organizatorzy zakwalifikowali 16 uczestników. Podczas przesłuchań okazało się bowiem, że zgłosiła się większa liczba utalentowanych wokalistów i zespołów, niż przewidywano. W zawiązku z tym zaplanowano poszerzyć konkurs, tak by większą ilość konkursowiczów zaprezentować rzeszowskiej publiczności.

– Ostatecznie w konkursie wystąpi jednak trzynastu uczestników. W międzyczasie okazało się, że z przyczyn losowych odpadły trzy osoby. Zastanawialiśmy się nawet czy nie zakwalifikować osób, które miały mniejszą ilość punktów, ale okazało się to już niemożliwe. Było już zbyt późno. Bardzo tego żałujemy, bo to naprawdę zdolne osoby – ubolewa Anna Czenczek, dyrektor Carpathia Festiwal.

W części konkursowej będziemy mogli zobaczyć wokalistów i zespoły z Rosji, Ukrainy, Słowacji, Polski, Włoch, Norwegii, Litwy, Węgier i Francji. Do konkursu przystąpi również dwójka przedstawicieli Podkarpacia, czyli zespół Che Donne z Rzeszowa i Marlena Maciewicz z Przemyśla.

Skład jury ustalony

Dwudniowy festiwal, jak co roku, będzie odbywał się na rzeszowskim Rynku. Rozpocznie się 6 czerwca w piątek od przesłuchań festiwalowych. O wyborze najlepszego laureata zadecyduje jury w składzie: Dorota Szpetkowska, prof. Jadwiga Gałęska, Zygmunt Kukla, Marek Kościkiewicz, Lech Nowicki, Roman Owsiak, Romain, Sylvain, Vincent Clement. Po nich zaplanowano koncert zespołu Call Me Steve, ubiegłorocznego zdobywcy Grand Prix i światowych przebojów w orkiestrowym wykonaniu Kukla Band. Wieczór zakończy coroczny spektakl wokalno-taneczny solistów i grupy artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej z towarzyszeniem zespołu festiwalowego.

W sobotę, koncert zacznie się od występu polskiego rapera Libera, czyli Marcina Piotrowskiego, który wystąpi wraz ze zdolną młodą wokalistką Natalią Szroeder Następnie rzeszowskiej publiczności zaprezentuje się zwycięzca Carpathia Festival 2010 – 3nity Brothers z Francji. Na zakończenie zagra gwiazda festiwalu – Varius Manx z Edytą Kuczyńską. Edyta Kuczyńska również zdobyła kiedyś I miejsce oraz nagrodę za najlepszą kompozycję na rzeszowskim festiwalu w 2009 r.

Różnorodna kultura muzyczna

Dotychczasowymi zdobywcami Grand Prix „Rzeszów Carpathia Festival”, oprócz Kuczyńskiej, są Bartosz Jaśkowski, zespół Pectus, laureat „Słowika Publiczności” Sopot Festival 2008 oraz „Debiut Roku” podczas 46 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Peter Cmorik Band, zdobywca Złotego Słowika 2008 na Słowacji, zespół The Positive, Adam Ďurica Band ze Słowacji, 3nity Brothers z Francji, Ralph Kamiński, Anna Grzelak oraz Call Me Steve ze Słowacji.

Główną nagrodą festiwalu jest dofinansowanie promocji zwycięzcy z przeznaczeniem na dofinansowanie wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej, zaproszenie do koncertu w przyszłorocznej edycji festiwalu oraz pamiątkowa statuetka. Łączna pula nagród dla zwycięzcy to 45 tys. zł, czyli ponad 11 tys. euro.

Pomysłodawcą Rzeszów Carpathia Festival, który odbywa się od 2005 roku, jest Anna Czenczek. – Chcieliśmy, by było to miejsce spotkań młodych wokalistów i zespołów muzycznych z całego świata. Celem jest prezentacja różnorodnej kultury muzycznej Europy i świata oraz promocja młodych, uzdolnionych artystów – wyjaśnia dyrektorka. – Ideą Festiwalu jest promowanie dialogu międzykulturowego, przede wszystkim w jego wymiarze europejskim.

Specjalne wykonania

Zakwalifikowane zespoły muzyczne oraz soliści, którym towarzyszy specjalny zespół festiwalowy, obowiązkowo wykonają piosenki autorskie skomponowane specjalnie na Carpathia Festival. – Impreza daje w ten sposób możliwość zaprezentowania mieszkańcom Rzeszowa i Podkarpacia sztuki nowatorskiej, świeżej, gdyż tworzonej przez młodych, zdolnych artystów, w której jednocześnie ujawnia się muzyczny idiom każdego z reprezentowanych na Festiwalu krajów – przekonuje Czenczek.

Do tej pory na Festiwalu gościli artyści z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Litwy, Łotwy, Serbii, Ukrainy, Białorusi, Norwegii, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Włoch, Niemiec, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Rosji. Tradycją Festiwalu są premiery spektakli wokalno-tanecznych w wykonaniu grupy artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, reżyserowane i przygotowane przez Annę Czenczek, która jest też dyrektorem Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

PROGRAM CARPATHIA FESTIWAL

6 czerwca 2014 r. (piątek, Rynek)

Godz. 18.00 – Przesłuchania festiwalowe zespołów i wokalistów z zespołem festiwalowym pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Paśkiewicza

Adam Krylik – Polska

Artem Amaro – Rosja

ATONE – Norwegia

Che Donne  – Polska

B-Joey –  Słowacja

Federica Marinari – Włochy

Kasia Popowska – Polska

Marlena Maciewicz – Polska

Morta Rodaleviciute  – Litwa

Jennifer Szirota – Węgry

Nadia Hasiuk – Ukraina

Safi Rakover – Francja

Szandra – Węgry

Godz. 20.00 – Koncert zespołu Call Me Steve, laureata Grand Prix „Rzeszów Carpathia Festival 2013”

Godz. 20.30 – Uroczyste otwarcie X Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival” 2014

Godz. 20.40 – „Światowe Przeboje w orkiestrowym wykonaniu „Kukla Band” pod dyrekcją Zygmunta Kukli

Godz. 21.45 – Spektakl wokalno-taneczny „Siebie dam po ślubie” w reżyserii Anny Czenczek, w wykonaniu solistów i grupy artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie z towarzyszeniem zespołu festiwalowego pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Paśkiewicza

Koncert poprowadzą Ilona Małek i Marcin Pawlak

7 czerwca 2014 r. (sobota, Rynek)

Godz. 11.00 – rzeszowski ratusz, ogłoszenie listy artystów biorących udział w Koncercie Laureatów. Wspólna fotografia uczestników, jurorów i organizatorów przed ratuszem

Godz. 19.00 – Koncert: Natalia Szroeder & Liber

Godz. 20.00 – 3nity Brothers z Francji, laureaci Grand Prix „Rzeszów Carpathia Festival” 2010

Godz. 20.30 – Ogłoszenie wyników oraz koncert laureatów X Międzynarodowego Festiwalu Piosenki ,,Rzeszów Carpathia Festival” 2014

Godz. 21.30 – Koncert zespołu Varius Manx z laureatką I miejsca oraz nagrody za Najlepszą Kompozycję „Rzeszów Carpathia Festival” 2009 – Edytą Kuczyńską

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama