Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Estrada Rzeszowska ogłosiła szczegóły festiwalu kulinarnego „Karpaty na Widelcu”. Do Rzeszowa przyjedzie Robert Makłowicz i Jan Kuroń. W menu m.in. kacapoły, hreczanyki i stolniki. Będą też pokazy kulinarne, jarmark i koncerty.

Festiwal „Karpaty na Widelcu” odbędzie się w Rzeszowie po raz pierwszy, 24 i 25 września. Patronuje mu dziennikarz i krytyk kulinarny Robert Makłowicz. Makłowicz to obiecał Konradowi Fijołkowi podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej na prezydenta Rzeszowa. 

W środę, Estrada Rzeszowska ogłosiła, że przyjedzie też drugi znany kucharz, Jan Kuroń i również będzie gotował. Wiadomo już, że festiwal rozpocznie się w sobotę, w samo południe, od parady kucharzy i uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych. Przejdą ulicą  Grunwaldzką do Rynku.

Kuchnia podkarpacka 

Na scenie będzie już czekał Robert Makłowicz i prezydent Konrad Fijołek. Przywitają wszystkich i odbędzie się oficjalne otwarcie festiwalu. – Następnie każdy szef kuchni opowie, co przygotowała jego restauracja i dlaczego właśnie takie danie – słyszymy w Estradzie. Główną atrakcją festiwalu jest sobotnia degustacja dań. 

W menu jest kuchnia podkarpacka. Kucharze będą serwować m.in. kacapoły, hreczanyki, żurek z fasolą i grzybami, proziaki, stolniki, klepaki, baniankę i kapustę ziemniaczaną. Na płycie Rynku będzie stało 14 namiotów, po jednym dla każdej restauracji. Przy każdym będzie menu. Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych przygotują słodkości. 

Dochód ze sprzedaży cegiełek o wartości 10 zł, za które będzie można kupić porcje wybranych potraw (jedna cegiełka to jedna potrawa), zostanie przeznaczony na wsparcie i rozwój najzdolniejszych uczniów ZSG w Rzeszowie. 

W festiwalu wezmą udział restauracje: Kozlovna, Folwark, Patio Grand Hotel, Folk Hotel Bristol, Stary Browar Rzeszowski, Gościniec, Lord Jack, Jan Kiepura Hotel Czarny Potok Krynica Zdrój, Kresowa Osada z Baszni Dolnej, Zacisze Hotel Zacisze Bratkowice, Esencja Hotel Ambasadorski oraz Klub Podkarpackich Gastronomów.

W sobotę, o godz. 14:30, rozpocznie się pokaz gotowania w wykonaniu Roberta Makłowicza. Gdy skończy, będzie podchodził do każdej restauracji, próbował dań przygotowanych przez kucharzy i powie co sądzi o ich specjałach. 

60 wystawców 

W tym czasie na ul. Kościuszki i Grunwaldzkiej będzie jarmark produktów regionalnych i rękodzieła. Podobny do tego, który odbywa się w Rzeszowie przy okazji Święta Paniagi czy bożonarodzeniowego miasteczka.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Swój udział zapowiedziało 60 wystawców. Przywiozą regionalne specjały, czyli miody, sery, podkarpackie wino, oleje tłoczone na zimno, chleb i kwas chlebowy, oleje konopne i kosmetyki na bazie tego oleju, ręcznie robione praliny i czekolady, zabawki, drewniane rzeźby, naczynia ceramiczne, wianki kwiatowe czy stroje ludowe. 

Podczas festiwalu będą dwie sceny. Główna na Rynku, tam w sobotę zagra formacja Fanfara Awantura w dwóch odsłonach – jako Prawdziwe Polskie Techno i Turbo Balkan Groove.

Z kolei na scenie przy ul. Słowackiego, czyli za budynkiem ratusza, wystąpią cztery zespoły ludowe: Zespół Pieśni i Tańca Hyżniacy, Zespół Pieśni i Tańca Karpaty, Zespół Pieśni i Tańca Kompanija oraz Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej Połoniny.

Drugi dzień festiwalu, czyli w niedzielę 25 września, rozpocznie o godzinie 14:30. Na Rynku, zamiast strefy dań festiwalowych, stanie kocioł z dziczyzną. Będzie też Jan Kuroń, który przyrządzi swoje danie.

Na scenie głównej zagrają Patryk Mateja z zespołem, Żmije i Haydamaky, na scenie przy ul. Słowackiego wystąpi Mobilna Filharmonia, Zespół Pieśni i Tańca Bandoska, Zespół Pieśni i Tańca Resovia Saltans Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Marcin Florczak.

Konkurs na najlepszy smak

Festiwalowy akcent pojawi się także w Rzeszowskich Piwnicach. Podczas zwiedzania, w  podziemnej  karczmie, będzie można degustować regionalne przysmaki, m.in. proziaki, gomółki, czy dżem z derenia.

Organizatorzy przygotowali także konkurs dla producentów żywności, a najlepszy z nich będzie nagrodzony tytułem „Najlepszy Smak 2022 Karpat na Widelcu”.

Rzeszowski festiwal kulinarny wzorowany jest na „Europie na Widelcu”, który od 2009 r. odbywa się we Wrocławiu. Pomysłodawcą tego festiwalu także jest Robert Makłowicz. „Karpatom na Widelcu” patronuje Rzeszów News. 

Zdjęcie: materiały organizatorów

agnieszka.lipska@rzeszow-news.pl

Reklama