Kadr z "Nameless Woman" w reżyserii Régine Abadia

Francuski „The Nameless Woman, The story of Jeanne & Baudelaire” i japoński „A White Bird” z selekcji Festiwalu On Art zobaczycie w piątek (17 czerwca) w Letnim Ogródku Kulturalnym przy Estradzie Rzeszowskiej. 

Letni Ogródek Kulturalny to cykl bezpłatnych wydarzeń, m.in. koncertów i filmów, na placu przy budynku Estrady Rzeszowskiej. W piątek (17 czerwca) o godz. 20:00 zobaczycie dwa filmy z selekcji Festiwalu On Art: francuski „The Nameless Woman, The story of Jeanne & Baudelaire” i japoński „A White Bird”.

„Nameless Woman” w reżyserii Régine Abadia to dokument o Jeanne –  ciemnoskórej muzie i wieloletniej partnerce Charlsa Baudelairea, francuskiego poety i krytyka, pre­kur­sora symbo­li­zmu i ca­łej po­ezji no­wo­cze­snej XX wie­ku. Rasistowskie poglądy biografów i historyków dosłownie wymazały ją z życia poety. Film trwa niespełna godzinę. 

A „White Bird” to z kolei film dokumentalny o niewidomym pasjonacie sztuki, który regularnie odwiedza galerie i muzea prosząc przypadkowe osoby, by opisały mu to, co widzą i czują (czas trwania 51 minut).

Advertisement

Festiwal On Art odbywa się jednocześnie w wielu miastach Polski, m.in. na terenie Muzeum Narodowego, Łazienek Królewskich, Łódzkiego Domu Kultury, Zamku Królewskiego. Festiwal ma formułę kin letnich i trwa ponad dwa miesiące. Organizuje go Fundacja Rozwoju Kinematografii, promująca kino polskie i europejskie.

Fundacja zrealizowała już ponad 100 wydarzeń filmowych dla około 100 tysięcy widzów. Filmy w Rzeszowie zobaczycie w językach oryginalnych z napisami w języku angielskim.

 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama