Znamy program tegorocznego Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie. Będą dyskusje o architekturze, wystawy, warsztaty oraz koncerty. Wystąpi m.in. Fisz Emade Tworzywo.

[Not a valid template]

 

Piąta edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej odbędzie się w dniach 23 maja – 4 czerwca. W pierwszy dzień imprezy w Galerii Miejskiej przy Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy prac duetu ZUPAGRAFIKA oraz akwareli Tytusa Brzozowskiego.

Zupagrafika to hiszpańsko-polska pracownia grafiki kreatywnej założona w 2012 roku przez David’a Navarro i Martynę Sobecką w Poznaniu. Studio powstało z inicjatywy hiszpańskiego grafika zakochanego w Polskiej Szkole Plakatu. Zupagrafika w szczególny sposób związana jest z papierem, architekturą i typografią; specjalizuje się w plakacie, wydawnictwach oraz grafice inspirowanej architekturą.

Opowieść o mieście marzeń

Tytus Brzozowski to z kolei architekt i akwarelista, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, który studiował i praktykował w Finlandii, gdzie poszukiwał surowego nordyckiego wzornictwa i sztuki. Pięć lat pracował w zespole warszawskiej pracowni projektowej Jems Architekci. W swoich pracach opowiada o mieście marzeń – pełnym zdobnych kamienic, wąskich ulic i strzelistych wież.

Posługując się elementami architektury i krajobrazu charakterystycznymi dla lokalności Warszawy, Brzozowski tworzy nowe światy, które mimo swej baśniowości ciągle są tutejsze. Szuka nawarstwień historii, zestawia budynki z różnych miejsc i czasów. W pracach Tytusa Brzozowskiego znajdziemy intrygujące, surrealistyczne elementy, poukrywane wątki i zdarzenia.

Od 30 maja do 4 czerwca trwać będzie Archi Tydzień, współorganizowany przez rzeszowskie Stowarzyszenie Architektów Polskich. Szczegóły Archi Tygodnia są dopinane. Wkrótce o nich poinformujemy.

Warsztaty fotograficzne

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka od godz. 10:00 do 12:30 w rzeszowskim kinie Zorza fotograf Paweł Olearka poprowadzi „Archimaskotkę”, czyli warsztaty fotograficzne dla dzieci oraz spacer z NieMapą. W spacerze będą mogły wziąć udział dzieci z rzeszowskich szkół podstawowych (klasy 1-3).

Dzieci odwiedzą charakterystyczne miejsca rzeszowskiego Śródmieścia, takie jak fontanna multimedialna, pomnik Tadeusza Nalepy, Aleję pod Kasztanami czy Rynek. Każdy uczestnik spaceru otrzyma analogowy aparat fotograficzny z kliszą (24 klatki). Każde wykonane zdjęcie będzie więc nabierać wymiaru niepowtarzalności i trwałości, w przeciwieństwie do aparatów cyfrowych. Zdjęcia na kliszy nie da się usunąć.

Tematem przewodnim wykonywanych przez dzieci zdjęć będą odwiedzane miejsca, a łączącym wszystkie zdjęcia elementem – maskotka. Każdy uczestnik będzie miał bowiem przynieść ze sobą 5 ulubionych zabawek (najlepiej maskotek), które zostaną sfotografowane na tle rzeszowskiej architektury. Każde odwiedzone miejsce zostanie sfotografowane przez każdego uczestnika na 4 różne sposoby (perspektywa, kadr, strona).

– Mamy nadzieję, że efektem tego „foto spaceru” będą odkrywcze dla nas dorosłych, indywidualne, ciekawe, inne, widziane oczami dziecka obrazy. A wybrane 50 fotografii zaprezentujemy szerokiej publiczności podczas Festiwalu Przestrzeni Miejskiej na rzeszowskim Rynku – mówi Joanna Dul z Estrady Rzeszowskiej, która jest współorganizatorem Festiwalu.

Ważnym elementem wprowadzającym uczestników wydarzenia w świat fotografii analogowej będzie spotkanie w rzeszowskim Kinie Zorza, na którym zapoznają się oni z techniczną stroną obróbki kliszy, wywoływania zdjęć za pomocą powiększalnika i chemicznych odczynników. Wspólnie stworzą również tak zwane luxografie czyli obrazy wykonane bez użycia aparatu.

W ramach tego projektu 1 czerwca w Estrada Caffe od godz. 16:00 prezentowane będą prace studentów Politechniki Rzeszowskiej dotyczące rewitalizacji Śródmieścia Północ

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Filmy o architekturze

2 czerwca o godz. 21:30 na pomniku Czynu Rewolucyjnego odbędzie się wideo-mapping w wykonaniu Fundacji Precyzja.

3 czerwca o godz. 17:00 w kinie Zorza będą prezentowane filmy o architekturze we współpracy z Fundacją Beton (organizatorem Beton Film Festival) – „Concrete Stories”, reż. Lorenz Findeisen, „Za żelazną bramą”, reż. Heidrun Holzfeind.

W przerwie ok. 18:30 odbędzie się wernisaż wystawy SARP „Cement w architekturze”. Jej gościem specjalnym będzie architekt Kazimierz Łatak. Po zakończeniu prezentacji filmów odbędzie się dyskusja nt. „Możliwości kreacji w betonie”

Fisz Emade na Rynku

4 czerwca na rzeszowskim Rynku o godz. 19:00 rozpocznie się koncert zespołu Oxford Drama oraz Fisz Emade Tworzywo.

Oxford Drama to duet, który powstał na początku 2014 roku z inicjatywy Gosi Dryjańskiej i Marcina Mrówki. Choć komputer jest ważną częścią procesu powstawania ich muzyki, podczas występów na żywo Oxford Drama świadomie odrzucili jego wsparcie i całość materiału wykonują bez laptopów, co czyni ich live wyjątkowymi na tle innych wykonawców tego nurtu. Zespół występował m.in. chociażby na festiwalu Open’er w Gdyni.

Fisz i Emade przez lata przyzwyczaili swoich fanów do muzycznych eksperymentów, mieszając ze sobą różne style, starając się by wszystkie ich produkcje łączył jeden składnik – wysoka jakość i zaangażowanie. Tak właśnie jest na najnowszym albumie braci Waglewskich pt. „MAMUT“. którego premiera odbyła się  w 2014 r.

– To nasza najbardziej melodyjna płyta – mówi Fisz. Obok utworów hiphopowych tak charakterystycznych dla duetu, na płycie pojawił się duet z Kasią Nosowską okraszony kwartetem smyczkowym, czy utwór zaśpiewany w towarzystwie chóru Ensembble Terrible. Nie małym zaskoczeniem był dla słuchaczy również udział Justyny Święs z zespołu The Dumplings, która zaśpiewała wraz z Fiszem m.in. promujący cały album singiel PYŁ.

W ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej powstanie także mural w centrum miasta, którego autorem będzie Arkadiusz Andrejkow. Efekty jego pracy będziemy mogli zobaczyć po Festiwalu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia FPM bezpłatny.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama