Bezpłatne porady, konsultacje i rozmowy z rzeszowskimi architektami na temat związany z inwestycjami rozpoczną w poniedziałek (30 maja) ArchiTydzień w ramach V Festiwalu Przestrzeni Miejskiej 2016 w Rzeszowie.

FPM rozpoczął się w ubiegły poniedziałek (23 maja) od wernisażu wystawy prac duetu ZUPAGRAFIKA oraz akwareli Tytusa Brzozowskiego przy Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego.

Strefa Porad Architektów

Dzisiaj z kolei zainauguruje ArchiTydzień, będący najważniejszą częścią tegorocznego Festiwalu Przestrzeni Miejskiej. Od godz. 12:00 do 16:00 w siedzibie rzeszowskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich (ul. Rynek 8) działać będzie Strefa Porad Architektów. Tu uzyskacie bezpłatne porady, konsultacje i możecie wziąć udział w rozmowach z rzeszowskimi architektami na temat związany z inwestycjami i procesem inwestycyjnym.

W Strefie uzyskacie informacje, jak wybierać działkę pod lokalizację inwestycji, o samym projektowaniu, jak powstaje projekt, na co warto zwracać uwagę, co jest nam niezbędne w domu i dlaczego warto poświecić dużo uwagi na wybór projektu, ale także, co to jest konkurs architektoniczny, jak i po co się organizuje konkursy oraz wiele innych tematów.

We wtorek (31 maja) w ramach ArchiTygodnia o godz. 15:00 na Politechnice Rzeszowskiej przy al. Powstańców Warszawy 12 (aula V-1) odbędzie się debata publiczna pt. „Konkurs architektoniczny a przetarg w świetle programu rewitalizacji centrów miast i dobrej Architektury”.

W debacie wezmą udział znani polscy architekci: Zbigniew Maćków  Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia oraz trzech krakowskich architektów: Stanisław Deńko z pracowni Wizja, Paweł Zieliński z Mofo Architekci MA) i Łukasz Sykała z Instytutu Rozwoju Miast.

Moderatorem debaty będzie warszawski architekt Kazimierz Ferenc. Jej celem jest przedstawienie realizacji ostatnich lat w zakresie rewaloryzacji miast oraz przestrzeni publicznych poszczególnych gości, przedstawienie polityki przestrzennej w odniesieniu do rewitalizacji miast naszego regionu, a także dyskusja nad tematami najbardziej aktualnymi w naszym mieście, co ma zaowocować wypracowaniem wniosków i tez.

ArchiMaskotka

W środę (1 czerwca) w kinie Zorza od godz. 10:00 do 12:30 Paweł Olearka, znany rzeszowski fotograf i nauczyciel Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie przeprowadzi warsztaty fotograficzne dla dzieci oraz spacer z NieMapą.

Olearka zabierze dzieci na spacer po charakterystycznych miejsca rzeszowskiego śródmieścia, takich jak fontanna multimedialna, pomnik Tadeusza Nalepy, Aleję pod Kasztanami czy Rynek. Dzieci dostaną analogowy aparat fotograficzny z kliszą (24 klatki) i będą robiły zdjęcia swoich maskotek na tle rzeszowskiej architektury.

Wybrane 50 fotografii zostaną zaprezentowane podczas FPM na rzeszowskim Rynku. Dzieci zapoznają się także techniczną stroną obróbki kliszy, wywoływaniem zdjęć za pomocą powiększalnika i chemicznych odczynników. Wspólnie stworzą również tzw. luxografie, czyli obrazy wykonane bez użycia aparatu.

Także w środę o godz. 16:00 w Estrada Caffe rozpocznie się prezentacja prac studentów Politechniki Rzeszowskiej na temat rewitalizacji Śródmieścia Północ.

Wideo mapping na Pomniku

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W czwartek (2 czerwca) o godz. 16:00 w ratuszy (ul. Rynek) odbędzie się prezentacja prac rewitalizujących plac Balcerowicza i plac Wolności, a także debata oxfordzka z udziałem studentów Politechniki Rzeszowskiej.

O 17:00 z kolei, także w ratuszu, w cyklu ArchiCzwartek spotkanie z architektami z katowickiej pracowni Medusa Group: Przemo Łukasikiem i Łukaszem Zagałą. Będzie je można kontynuować od 18:30 w siedzibie SARP-u (ul. Rynek 8).

Wieczorem w czwartek o 21:30 na Pomniku Czynu Rewolucyjnego odbędzie się wideo-mapping w wykonaniu Fundacji Precyzja.

W piątek (3 czerwca) o godz. 17:00 w kinie Zorza Kino Zorza Beton Film Festiwal zaprezentuje filmy o architekturze: „Concrete Stories” w reżyserii Lorenza Findeisen’a, oraz „Za żelazną bramą” w reżyserii Heidruna Holzfeind’a.

W przerwie ok. 18:30 wernisaż wystawy SARP „Cement w architekturze” – edycja 2015. Gościem specjalnym będzie architekt Kazimierz Łatak. Po zakończeniu prezentacji filmów dyskusja na temat „Możliwości kreacji w betonie”.

Oxford Drama i bracia Waglewscy

Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2016 zakończy się w sobotę (4 czerwca) koncertami na Rynku zespołów Oxford Drama (electropop) oraz Fisz Emade Tworzywo (hip-hop), czyli braci Waglewskich. Początek o 19:00.

Wstęp na wszystkie wydarzenia FPM bezpłatny.

Jeżeli komuś będzie mało muzycznych wrażeń, to będzie mógł przyjść na festiwalowe after party w „Przystani na Lato” przy ul. Szopena 35A (Olszynki). Od 22:00 wystąpią: iRobot, Lay DJ, Zeppy Zep, Slomodisco, Just Juice i OSA.

Wejście na imprezę będzie płatne. Bezpłatne zaproszenia (ograniczona ilość) w Kawie Rzeszowskiej przy ul. Kościuszki 3. Wstęp na zaproszenia do 22:30. Wstęp: 10 zł (lista FB) do 22:30, 15 zł – normalne wejście.

W ramach FPM powstanie także mural w centrum miasta, którego autorem będzie Arkadiusz Andrejkow. Efekty jego pracy będziemy mogli zobaczyć po Festiwalu.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama