Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News

Warsztaty z budowania instrumentów, tworzenie graffiti oraz pokazy filmów animowanych – to tylko część atrakcji szóstej edycji Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie, który odbędzie się w dniach 1-3 czerwca. W programie imprezy także Warsztatlon, Euroshorts, Islandzka noc, 3 dni koncertów, silent disco, spotkania z architektami…

Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2017 odbędzie się w pomieszczeniach i dziedzińcu kamienicy przy al. Piłsudskiego 8-10. Organizatorem wydarzenia są Urząd Miasta Rzeszowa i Estrada Rzeszowska. 

W trakcie FPM odbywają się otwarte dyskusje nad potrzebą lepszego planowania rozwiązań urbanistycznych, kreowania przestrzeni wokół nas. Festiwal jest też próbą znalezienia kompromisu między tym, co artystyczne, a tym, co użyteczne. Mogą brać w nim udział ci, którzy choć trochę interesują się miejscem i otaczającą go przestrzenią.

W tym roku na pewno nie zabraknie  bliskiego spotkania z tworzywem betonowym oraz warsztatów z projektowania przestrzeni biurowych, które poprowadzą projektanci  i designerzy Grupy Nowy Styl.

W programie znajdą się również spotkania z architektami Tomaszem Koniorem i Oskarem Gąbczewskim.

Tematem rozmowy będą współczesne przestrzenie publiczne. Podczas Festiwalu Przestrzeni Miejskiej będzie można również wziąć udział w wernisażu wystawy modeli architektonicznych autorstwa BXBstudio Bogusław Barnaś pt. „Architektura zakorzeniona w tradycji”.

Przegląd najlepszych reklam

W ramach projekcji pofestiwalowej Euroshorts w Rzeszowie podczas FPM 2 czerwca będzie można zobaczyć również niezwykły przegląd najlepszych światowych reklam telewizyjnych włączonych do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA), organizowany przez Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Reklamowych USA (AICP).

W tym roku będzie można na miejską przestrzeń również wpłynąć samemu podczas takiego wydarzenia jak Warsztatlon – popraw jakość życia w Rzeszowie. To 24-godzinny miejski hackathon, który odbędzie się w dniach 20-21 maja w „Kwadracie” (ul. Bardowskiego 4).

Warsztatlon jest skierowany do wszystkich mieszkańców Rzeszowa, którzy chcą wprowadzić zmiany poprawiające codzienne funkcjonowanie w stolicy Podkarpacia. Zapisy do Warsztatlonu trwają do 12 maja. Rejestracja odbywa się TUTAJ. Udział w wydarzeniu jest płatny. Obecnie za bilet trzeba zapłacić 49 zł. Do kupienia na www.warsztatlon.evenea.pl. Do 31 maja na projekty będą mogli głosować internauci.  

Prezentacja warsztatlonych pomysłów odbędzie się właśnie podczas FPM i wtedy też poznamy nazwiska zwycięzców.

Archizbawy, złote sztabki z betonu…

1-3 czerwca pomieszczenia i dziedziniec kamienicy przy al. Piłsudskiego 18-10 w Rzeszowie zamienią się również w kreatywną przestrzeń dla dzieci i młodzieży. W ramach FPM 2017 odbędą się tam warsztaty architektoniczne, a także warsztaty z budowania instrumentów, tworzenie graffiti oraz pokazy filmów animowanych. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Już 1 czerwca od godz. 12:00 będzie można brać udział w warsztatach form użytkowych w betonie Lafarge – warsztat otwarty dla uczniów, a także dla studentów i architektów. Uczestnicy, podzieleni na grupy wiekowe (przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści/licealiści i studenci) będą projektować swoją przestrzeń miejską. Każda z grup otrzyma zadanie pobudzające kreatywność i pomagające znaleźć temat przewodni wybranego miejsca, a następnie będzie wypełniać przestrzeń architektonicznie.

Na zakończenie zajęć mieszkańcy Rzeszowa i festiwalowi goście będą mogli podziwiać makiety i budowle stworzone przez uczestników.

Dla dzieci, które wolą bardziej dynamiczne formy, organizatorzy przygotowali gry terenowe, np. zbieranie „złotych” sztabek wykonanych z betonu, domino z betonowych płytek i układanie wieży Jenga z betonowych klocków.

1 i 2 czerwca organizatorzy zapraszają na archizabawy – zajęcia architektoniczne dla dzieci. „Hong Kong” to warsztaty otwarte, podczas których dzieci w kreatywny sposób będą uczyły się jak aranżować przestrzeń, stworzą makiety i modele architektoniczne.

Projekt „Samoróbka”

Samoróbka to z kolei twórcze zajęcia, podczas których powstaną instrumenty, potrwają dwa dni (1 i 2 czerwca od godz. 15:00). W sobotę, 3 czerwca dzieci wraz z instruktorami zagrają wyjątkowy koncert na własnoręcznie wykonanych instrumentach.

Projekt Samoróbka to inicjatywa wrocławskiej grupy artystycznej „Małe Instrumenty”. Jego celem jest generowanie odkrywczych i oryginalnych instrumentów, które pozwalają wykonawcom na tworzenie nowej muzyki.

– Warsztaty są nastawione na kreowanie samodzielności i nieskrępowanych poszukiwań, akceptujących w takim samym stopniu oczekiwane sukcesy, jak i twórcze porażki. Uczestnicy w praktyczny sposób poznają podstawowe zasady działania instrumentów muzycznych oraz proste metody nagłośnienia nawet bardzo cichych dźwięków – zapowiada Marcin Dziedzin, dyrektor Estrady Rzeszowskiej. 

Warsztaty muzyczne Samoróbka są przeznaczone dla dzieci w wieku 8-12 lat; rozpoczynają się o godz. 15. Na zajęcia można się zapisywać do 22 maja. Zapisy przyjmuje Estrada Rzeszowska tel. 17 853 80 04; promocja@estrada.rzeszow.pl W zgłoszeniu należy podać wiek, imię i nazwisko uczestnika oraz kontakt do rodzica/opiekuna.

Buslav na Festiwalu

Podczas Festiwalu Przestrzeni Miejskiej nie może zabraknąć koncertów. Organizatorzy na razie zdradzili nazwisko pierwszego artysty, który wystąpi 3 czerwca. To „Buslav”, czyli Tomasz Busławski, który pochodzi z Rogoźna w Wielkopolsce. „Buslav” to multiinstrumentalista, kompozytor i twórca tekstów. Jego muzyka to elektroniczny i akustyczny pop.

„Buslav” miał okazję pracować ze znanymi polskimi muzykami, m.in. Noviką, Maćkiem Maleńczukiem, Anną Marią Jopek czy Smolikie. „Buslav” wystąpi także na tegorocznym festiwalu „Open’er” w Gdyni, który odbędzie się w dniach 28 czerwca – 1 lipca.

FPM 2017 ma towarzyszyć także Islandzka Noc, ale szczegóły nie są jeszcze znany. Będzie również silent disco.

(jg, ak, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama