Reklama

Od 4 do 9 maja w Rzeszowie już po raz piąty odbywać się będzie święto teatru lalkowego, czyli organizowany przez Teatr Maska festiwal „Maskarada”.

W tegorocznym programie każdy znajdzie coś dla siebie – przed południem odbędą się spektakle dla dzieci, wieczorem dla dorosłych. Rzeszowianie będą mogli zobaczyć spektakle plenerowe i w teatrze, biletowane i bezpłatne, będące najciekawszymi realizacjami teatru formy z ostatnich sezonów.

Wśród zaproszonych spektakli są przedstawienia, które święciły triumfy na ogólnopolskich i światowych festiwalach – takie jak „Złoty klucz” Teatru Banialuka, czy „Dziewczynka z 13. piętra” bułgarskiego Teatru Lalek z Silistry.

„Najmniejszy samolot na świecie” – premiera Teatru Maska

Teatr Maska zainauguruje „Maskaradę” prapremierowym spektaklem „Najmniejszy samolot na świecie” według tekstu Swietłany Bień. Przygotowane przez rzeszowskich lalkarzy przedstawienie pokazuje widzom, że każdy, nawet najmniejszy, może dokonać wielkich rzeczy, jeśli tylko uwierzy w siebie i będzie pamiętał, że czasem wmawiamy sobie, że wszystko przepadło, zamiast spróbować poszukać wyjścia z trudnej sytuacji.

Wśród festiwalowych propozycji dla młodych widzów nie zabraknie także innych realizacji tekstów współczesnych twórców (w tym prapremier), inspirujących do stawiania pytań. Na podkreślenie zasługuje obecny w programie festiwalu nurt propozycji dla „najmłodszego” widza – już od 1. roku życia.

Warsztaty teatralne dla dzieci

W tym roku będą to nie tylko spektakle (Jasno/Ciemno Teatru Kubuś z Kielc) ale także przygotowane przez Teatr Poddańczy warsztaty. „Na wyspach. Małe teatrowanie przy tacie i mamie” to niesamowita podróż przez teatralne światy oswajająca małych uczestników warsztatów z językiem teatru. Podróż interesująca, rozwijająca wyobraźnię i bezpieczna – każdy mały podróżnik uczestniczy w wędrówce po teatralnych wyspach w towarzystwie rodziców, którzy także angażują się w odkrywanie teatralnych czarów.

Teatr formy i laboratorium badawcze

Dla starszych dzieci są równie ciekawe propozycje – między innymi pierwsze w Polsce przedstawienie będące nowatorskim połączeniem teatru formy i laboratorium badawczego. W roli eksperta w pracach nad spektaklem „Fahrenheit” Teatru Miniatura z Gdańska, uznanym przez czytelników Dziennika Bałtyckiego za najlepszą premierę w Trójmieście w 2013 r., brał udział chemik Przemysław Mietlarek, który również przygotowuje odczynniki do każdej prezentacji przedstawienia.

„Pokój i „Dywidenda” na rzeszowskim Rynku

Wieczorny program został dobrany z równą starannością. Jak co roku znalazły się w nim widowiska plenerowe. Rzeszowianie zobaczą między innymi „Pokój” Teatru Snów i przedstawienie, którzy jego twórcy opisują, jako „grę losową 3D o wysokim poziomie ryzyka, przeznaczoną dla osób dorosłych, gotowych na wszystko”. „Dywidenda” poznańskiego Teatru Fuzja to teatralna odpowiedź na wstrząsający światem kryzys ekonomiczny. Kryzys, którego geneza tkwi w ekonomii wirtualnej, gdzie obraz świata zamknięty został w wykresach i wzorach matematycznych, giełdowych ekranach, a sposoby obrotu pieniądza bardziej przypominają zasady gry hazardowej niż biznesu.

Na deskach „Maski” zobaczymy między innymi „Polowanie na żubra” Teatru Lalek z Grodna i „Historię całkiem zwyczajną” Olsztyńskiego Teatru Lalek”.

Na zakończenie festiwalu odbędzie się familijne przedstawienie „Wąż” przygotowane przez Wrocławski Teatr Lalek. Prezentowane podczas „Maskarady” przedstawienia oceniać będzie trzyosobowe jury w składzie Bożena Sawicka, Krzysztof Rau i Marta Guśniowska, które przyzna nagrody za najlepszą rolę kobiecą i męską, najlepszy spektakl dla dzieci i najlepszy spektakl dla dorosłych (nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Rzeszowa) oraz dla najlepszego animatora (nagroda ufundowana przez Wojewodę Podkarpacką).

Maskaradę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowy patronat nad festiwalem objęli Prezydent Miasta Rzeszowa, Wojewoda Podkarpacka i Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Program:

4 maja, Teatr Maska

godz. 13 – Jasno/Ciemno (Teatr Kubuś, Kielce), spektakl dla dzieci od 1 do 5 lat, mała scena

godz. 16.30 Inauguracja festiwalu – Najmniejszy samolot świata – premiera, spektakl dla dzieci od 4 lat, duża scena

4 maja, rzeszowski Rynek

godz. 20.30 Dywidenda (Teatr Fuzja), spektakl dla dorosłych, wstęp wolny 

5 maja, Teatr Maska

godz. 9 – Emil z Lönnebergi (Teatr Baj, Warszawa), spektakl dla dzieci od 5 lat, duża scena
godz. 16 – Na wyspach. Małe teatrowanie przy tacie i mamie (Teatr Poddańczy, Białystok), warsztaty dla dzieci od 2 do 4 lat, duża scena, wstęp wolny*

6 maja, Teatr Maska

godz. 10 – Fahrenheit (Miejski Teatr Miniatura, Gdańsk), spektakl dla dzieci od 7 lat, duża scena
godz. 19 –  Polowanie na żubra (Teatr Lalek Grodno), spektakl dla dorosłych, duża scena, wstęp wolny*

7 maja, Teatr Maska

godz. 10 – Baśń o rycerzu bez konia (Teatr Lalki i Aktora w Łomży), spektakl dla dzieci od 5 lat, duża scena

godz. 19 – Historia całkiem zwyczajna (Olsztyński Teatr Lalek), spektakl dla młodzieży od 12 roku życia i dorosłych, duża scena

8 maja, Teatr Maska

godz. 9 –  Rozbójnik Pyńcia (Teatr Bavka, Uzhgorod), spektakl dla dzieci od 8 lat, mała scena, wstęp wolny*

godz. 10 – Balladyna (Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu), spektakl dla widzów od 13 lat, duża scena

godz. 19 – Dziewczynka z 13. piętra (Teatr Silistra, Bułgaria), spektakl dla dorosłych, duża scena, wstęp wolny*

9 maja, Teatr Maska

godz. 10 –  Złoty klucz (Teatr Lalek Banialuka, Bielsko-Biała), spektakl dla dzieci od 10 lat, duża scena

9 maja, rzeszowski Rynek

godz. 18 –  Pokój (Teatr Snów), spektakl dla dorosłych, wstęp wolny

9 maja, Teatr Maska

godz. 19 – Wąż (Wrocławski Teatr Lalek), spektakl familijny, duża scena

Zakończenie festiwalu

Na oznaczone spektakle wstęp wolny, na pozostałe bilety w cenie 15 zł (13 zł dla grup)

* obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: