Zdjęcie: Podkarpacka KAS
Reklama

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie postawiła zarzuty trzem przedsiębiorcom, którzy są zamieszani w fikcyjną sprzedaż smartfonów na Ukrainę i Litwę. Wśród zatrzymanych jest znany przemyski biznesmen Ryszard M. 

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej i lubelskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, oprócz Ryszarda M., działającego w branży okołobudowlanej, zatrzymali także dwóch przedsiębiorców z Łodzi: Krzysztofa J. i Grzegorza Z.

Edyta Chabowska z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie poinformowała, że zatrzymani przedsiębiorcy wchodzili w skład grupy przestępczej, która zajmowała się wyłudzaniem VAT. Straty Skarbu Państwa szacowane są na ok. 16 mln zł. KAS zabezpieczyła ok. 8 mln zł i wstrzymała zwrotu VAT-u w kwocie 7,8 mln zł.

Proceder wyłudzania podatku polegał na stworzeniu firm, które tylko na papierze zajmowały się sprzedażą smartfonów. Telefony miały trafiać na Ukrainę i Litwę. W rzeczywistości nigdy nie opuściły Polski. Z ustaleń KAS i ABW wynika, że przedsiębiorcy nie płacili VAT, a wykorzystali do tego metodę “znikającego podatnika”. 

– Podejrzani od sierpnia 2014 r. do czerwca 2015 r. na terenie Przemyśla, Łodzi i innych miejsc na terenie kraju dokonywali fikcyjnych transakcji sprzedaży telefonów – poinformowała Edyta Chabowska z IAS w Rzeszowie.

Sprawę nadzoruje Prokuratura Regionalna w Rzeszowie, w której zatrzymani przedsiębiorcy usłyszeli zarzuty związane z wyłudzaniem VAT-u. Po przesłuchaniach zostali zwolnieni do domów. Wobec Ryszarda M. zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 80 tys. zł. Krzysztof J. ma dozór policji i zakaz opuszczania kraju, a Grzegorz Z. tylko dozór policji.

– Lista podejrzanych się powiększy – zapowiada prokurator Grzegorz Zarański, naczelnik Wydziału I ds. Przestępczości Gospodarczej w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. Sędziowie też biorą w łapę to co się dziwić że takie wyroki dają albo są tak słabo przygotowani do sprawy że nie wiedzą na jaką sprawę idą

  2. Goscie wyludzili 16 mln zlotych a poreczenie za 80tys… na calym swiecie za oszustwa skarbowe powinien byc zamowany caly majatek lacznie z tymi urzednikow ktory dopuszczaja do takich bubli

Comments are closed.