Zdjęcie: Danuta Matloch / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Reklama

Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie nadal będzie pod „opieką” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To oznacza stały zastrzyk gotówki. 

Kilka dni temu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego marszałek podkarpacki Władysław Ortyl podpisał się na aneksie do umowy, jaką samorząd wojewódzki, nadzorujący pracę filharmonii, z resortem kultury podpisał w 2017 roku. To umowa o współpracy w zakresie współprowadzenia Filharmonii Podkarpackiej przez MKiDN. 

Podpisana wtedy umowa jest ważna do końca 2019 roku. Na jej mocy filharmonia otrzymywała co roku z ministerstwa 1,5 mln zł na działalność artystyczną. Obie strony postanowiły, że współpraca będzie kontynuowana, dlatego umowa została aneksowana. Na anenksie do umowy podpisał się także wicepremier i szef MKiDN prof. Piotr Gliński. 

W uroczystości wzięła udział także dyrektor filharmonii prof. Marta Wierzbieniec. Według ministra Piotra Glińskiego, współpraca w zakresie prowadzenia Filharmonii Podkarpackiej pozytywnie odbije się na jakości narodowej kultury. – Współprowadzenie instytucji kultury ma podstawowy cel, czyli wzmocnienie potencjału polskiej kultury – zapewnił prof. Gliński. 

Podkreślił, że przedłużenie umowy wpisuje się w ideę wspierania instytucji kultury z budżetu centralnego, by wzmocnić ich potencjał. To świetna wiadomość dla Filharmonii Podkarpackiej. Dzięki współpracy z ministrem kultury zyskuje podkarpacka publiczność, ale przede wszystkim zyskują muzycy i pracownicy filharmonii – mówi Władysław Ortyl.

Oprócz Filharmonii Podkarpackiej, aneksy podpisali przedstawiciele Centrum Paderewskiego w Kąśnej-Dolnej, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie, Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz Filharmonii w Szczecinie. One też będą nadal współprowadzone przez MKiDN.

Uroczystość podpisania aneksu uświetniły utwory Stanisława Moniuszki w wykonaniu dyrektora Centrum Paderewskiego Łukasza Gaja, występującego wraz z zespołem Arso Ensemble, którego skład tworzą muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej.

Oprac. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama