Reklama

Film „Dreszcze” w reżyserii Wojciecha Marczewskiego będzie można obejrzeć 9 września w rzeszowskim kinie Zorza w ramach bezpłatnych pokazów filmowych w każdy drugi wtorek miesiąca.

Filmowe wtorki w Zorzy organizuje Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Film „Dreszcze” poprzedzony zostanie prelekcją historyka. Wejściówki na pokaz będą do odebrania w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 od wtorku (1 września) od godz. 13:00. Pod numerem 17 86 06 026 można będzie można sprawdzić, czy bilety są jeszcze dostępne.

„Dreszcze” zostały wyróżnione m.in. Srebrnym Niedźwiedziem na XXXII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie Zachodnim. Zdobyły nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Filmowej i Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Artystycznych.

W opinii wielu krytyków „Dreszcze” są najlepszym filmem w dorobku Wojciecha Marczewskiego. Film opowiada o czasach stalinowskich i mechanizmach totalitarnej manipulacji.

Jest rok 1955. Główny bohater 13-letni Tomek Żukowski (Tomasz Hudziec) jest świadkiem aresztowania ojca. Zostaje też zakwalifikowany na harcerski obóz szkoleniowy. Zakochuje się w druhnie i codziennie poddawany jest komunistycznej indoktrynacji. Nadchodzi odwilż roku 1956, ojciec Tomka opuszcza więzienie, ale już nie potrafi znaleźć wspólnego języka z synem.

Film Wojciecha Marczewskiego jest poświęcony problemowi dorastania nastolatków, w szczególnych warunkach lat 50. (Tomasz Hudziec), poddany jest presji skrajnych autorytetów. Z jednej strony zafascynowany jest socjalistyczną wizją „nowego człowieka”. Z drugiej zaś dostrzega, że idea ta niekoniecznie jest słuszna. Widzi to dzięki informacjom przesiąkającym z Radia Wolna Europa. Wzburza go również brutalności UB, do której dochodzi podczas aresztowania ojca.

https://www.youtube.com/watch?v=Y86gNyW4MZA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama