Zdjęcie: Materiały prasowe

Ekipa „Nieracjonalny Traktor” z Rzeszowa najlepsza w Polsce w hackathonie #PekaoCoders. W wielkim finale zaprezentowała pomysł na aplikację wykorzystującą dane z paragonów do analizy wydatków klienta.

W 2019 roku hackathony banku Pekao odbyły się w sześciu ośrodkach akademickich w całej Polsce. Do warszawskiego finału weszły czołowe drużyny z regionalnych zmagań. Pierwsze zawody odbyły się w lutym na Uniwersytecie Warszawskim. Ostatnie eliminacje do finału odbyły się we Wrocławiu. W sześciu hackathonach eliminacyjnych udział wzięło łącznie blisko 200 studentów i ponad 40 zespołów.

W eliminacjach uczestnicy zastanawiali się, jak można wykorzystać dane z terminali płatniczych i na tej podstawie zbudować rozwiązanie dla mikoprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm.

W finale, dzięki udostępnionym zanonimizowanym danym z kart płatniczych, ekipy miały zaprojektować i zaproponować rozwiązania dla klienta detalicznego. Najlepsze zespoły z całej Polski rywalizowały ze sobą od piątku 13 grudnia do niedzieli 15 grudnia w Centralnym Domu Technologii w Warszawie.

– Jestem przekonany, że wspólnie ze studentami możemy tworzyć doskonałe rozwiązania. Jednocześnie tworzymy zupełnie nową płaszczyznę współpracy biznesu z nauką – mówi Bartosz Zborowski, dyrektor Departamentu Innowacji i Płatności w Banku Pekao SA.

Finałowe zmagania odbyły się w zupełnie nowej formule HackJam. Oprócz standardowego hackathonu, w piątek zespoły wzięły udział w warsztatach opartych o metodyki Design Thinking i Lean Startup, które pomogły im wypracować koncepcję rozwiązania. Zespoły składały się nie tylko z programistów i przedstawicieli branży IT.

Do wzięcia udziału w hackathonie Pekao zachęcało wszystkich zainteresowanych socjologią, marketingiem, biznesem czy chociażby grafiką, dzięki czemu możliwe było stworzenie interdyscyplinarnych grup. Zespoły walczyły o zwycięstwo i nagrody (łącznie w finale 32 tys. zł oraz upominki rzeczowe od partnera Pekao – firmy Microsoft).

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W niedzielny wieczór przyszedł czas na wyłonienie zwycięskiego zespołu. Dziewięć zespołów, 41 osób i ograniczony czas – cztery minuty na zaprezentowanie swojego pomysłu i trzy minuty na serię pytań od oceniających.

Wielki finał hackathonu #PekaoCoders wygrała ekipa „Nieracjonalny Traktor” z Rzeszowa, która zaprezentowała pomysł na aplikację wykorzystującą dane z paragonów do analizy wydatków klienta. „Nieracjonalny Traktor” startował w hackathonie, który odbył się w Łodzi. Zwycięską drużynę tworzyli: Arkadiusz Słowik, Maksymilian Demitraszek, Weronika Królasik, Dawid Bartosz i Aliaksei Satsiuk. 

Dzięki analizie aplikacja, stworzona przez rzeszowską drużynę, uczyłaby się nawyków klienta i mogła zaproponować mu automatyczną listę codziennych zakupów z możliwością zamówienia ich w wybrane miejsce, ale także spersonalizować dla niego promocje i pomóc w opiece nad finansami.

W wielki finale #PekaoCoders wyróżnione zostały również zespoły: „Kompilator” (za aplikację edukacyjną skierowaną do dzieci) oraz „Danolodzy” (za projekt inteligentnego asystenta oszczędzania).

– Jako jury jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Pomysłowość zespołów przeszła nasze wyobrażenie. Gratuluję wszystkim ogromnego potencjału i dziękuję za podejście pełne zaangażowania. Chcemy kontynuować takie wydarzenia – zapowiada Marek Tomczuk, wiceprezes banku Pekao SA, nadzorujący Pion Bankowości Detalicznej.

Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama