Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

W siedmiu na osiem ostatnich konkursów na dyrektorów rzeszowskich szkół i przedszkoli wygrali je dotychczasowi dyrektorzy. W jednym przypadku konkurs unieważniono, ale zmiany dyrektora też pewnie nie będzie.

W środę Urząd Miasta w Rzeszowie rozstrzygał konkursy w czterech Zespołach Szkolno-Przedszkolnych: nr 4, 5, 6 i 7. W przypadku ZSP nr 4 było dwóch kandydatów, m.in. dotychczasowa szefowa placówki Maria Balawejder.

– W tej szkole konkurs nie został rozstrzygnięty, bo Maria Balawejder nie miała wszystkich wymaganych dokumentów. Z przyczyn formalnych nie została dopuszczona do konkursu. Drugi kandydat z kolei nie uzyskał wymaganej liczby głosów – co najmniej pięciu [głosowała 9-osobowa komisja – red.] – tłumaczy Henryk Wolicki, pełnomocnik prezydenta Rzeszowa ds. edukacji.

Od decyzji prezydenta Tadeusza Ferenca zależy teraz, czy w ZSP nr 4 ogłosi nowy konkurs, czy powierzy komuś obowiązki dyrektora

W pozostałych ZSP konkursy wygrali dotychczasowi dyrektorzy, bo i też nie mieli kontrkandydatów. ZSP nr 5 będzie nadal kierowała Małgorzata Adamska-Jesiołkiewicz, w ZSP nr 6 dyrektorem pozostanie Dorota Nowak-Maluchnik, a w ZSP nr 7 – Renata Kędzierska.

We wtorek rozstrzygnięto konkursy w dwóch przedszkolach: nr 16 i 20. Tam również wystartowali tylko obecni dyrektorzy: w „16” dyrektorem wciąż będzie Aneta Piekło, w „20” – Monika Czerwińska. Rozstrzygnięto również konkursy na dyrektorów Zespołów Szkolno-Przedszkolnych nr 2 i 3. W tym pierwszym startowało trzech kandydatów.

– Jeden się ostatecznie nie zgłosił. Spośród dwóch pozostałych kandydatów, konkurs wygrała Maria Żmijowska, obecna dyrektorka. W ZSP nr 3 był tylko jeden kandydat. Dotychczasowa szefowa Barbara Machniak nadal będzie kierowała szkołą – mówi Henryk Wolicki.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Pierwszych osiem konkursów ratusz rozstrzygnął 19 i 20 lipca. Dyrektorami także zostali dotychczasowi szefowie. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ.

– Wyniki konkursów jasno pokazują, że prezydent miał rację, chcąc przedłużyć kadencje dyrektorom – uważa Wolicki. – Kandydaci nie walili drzwiami i oknami. Ale konkursy, zgodnie z zaleceniem kuratora oświaty, zostały ogłoszone i rozstrzygnięte – dodaje.

Ratusz musiał ogłosić 16 konkursów, bo w czerwcu na automatyczne przedłużenie dyrektorom 5-letniej kadencji nie zgodziła się Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty. Wnioskował o to prezydent Tadeusz Ferenc, który uznał, że dyrektorzy tak świetnie sobie radzą, że powinni nadal kierować placówkami.

Ale ratusz nie dopełnił formalności. Do wniosków o przedłużenie kadencji dyrektorom nie dołączył m.in. opinii rad pedagogicznych. – Konkursy były stratą czasu. Pani kurator urządziła pokazówkę – słyszymy komentarze w ratuszu. Do 16 konkursów zgłosiło się zaledwie 22 kandydatów.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama