Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News

Ponad 6 mln zł będzie kosztowała koncepcja programowa dla budowy ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe (Kielanówka) – Babica.

O wyborze w piątek konsorcjum firm Promost Consulting i IRP Biuro Projektów na wykonawców koncepcji poinformowała Joanna Rarus, rzecznik rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.  

Obie firmy będą musiały dokonać rozpoznania geologicznego i hydrologicznego na ponad 10-kilometrowym odcinku S19 Rzeszów Południe (Kielanówka) – Babica, który jest częścią prawie 90-kilometrowego odcinka „ekspresówki” od Kielanówki do Barwinka.

Konsorcjum firm Promost Consulting i IRP Biuro Projektów złożyło do GDDKiA najkorzystniejszą ofertę stworzenia koncepcji programowej S19. Przekracza ona kwotę 6 mln zł.

Jeżeli nie będzie żadnych odwołań pozostałych firm, które startowały w przetargu, to GDDKiA w styczniu 2017 r. podpisze umowę z firmami. Będą one miały 19 miesięcy na dostarczenie dokumentacji.

Koncepcja programowa ma doprecyzować dotychczasowe założenia projektu budowy S19 z Kielanówki do Babicy. Autorzy koncepcji mają przedstawić warianty budowy obiektów drogowych i inżynierskich, a tym samym pomóc drogowcom w wyborze ostatecznych rozwiązań projektowych i technologii na wspomnianym odcinku S19. Wtedy też będzie wiadomo, jaki będzie koszt inwestycji.

Budowa S19 Kielanówka – Babica ma powstać w systemie „projektu – buduj”. 6 listopada 2015 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydała decyzję środowiskową, która określa ostateczny przebieg trasy S19.

Droga powstanie na zachód od drogi krajowej nr 19. Następnie przetnie Racławówkę oraz drogę powiatową i rzekę Lubcza. „Ekspresówka” ominie po stronie zachodniej Zagrody, będzie przeciągnięta przez tereny rolne, a następnie od strony wschodniej ominie Mogielnicę.

S19 w dalszej części pobiegnie w kierunku południowo-zachodnim, ominie od zachodu Lutoryż, gdzie w pobliżu powstaną Miejsca Obsługi Podróżnych z obu stron S19.

Na tym odcinku „ekspresówki” zaplanowano budowę tunelu o długości ponad 1,3 km, dalej droga przebiegać będzie przez tereny leśne, ominie Czudec i Wyżne, przetnie drogę wojewódzką nr 988, a także tory kolejowe. Na końcu odcinka S19 powstanie węzeł drogowy Babica.

Oprócz budowy tunelu, na 10-kilometrowym odcinku drogi zaplanowano pięć estakad, wiadukt, przejazd gospodarczy i przejście da zwierząt. – Droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku – poinformowała Joanna Rarus.

Budowę S19 z Kielanówki do Babicy ma sfinansować samorząd podkarpacki. GDDKiA przewiduje, że „ekspresówka” z Rzeszowa do Barwinka powstanie do 2023 r. Koszt budowy szacowany jest na ok. 9 mld zł.

Niedawno rząd PiS przyznał 66 mln zł na przygotowanie tego odcinka S19. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. S19 ma przebiegać od granicy z Litwą w Budzisku, przez Białystok, Lublin i Rzeszów do granicy ze Słowacją w Barwinku.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama