Vector illustration of creative corporate flyer.

Arkusze plano to wygodny, ale przede wszystkim tani i prosty sposób na wydrukowanie materiałów reklamowych. Dzięki nim zamówisz ulotki, plakaty czy broszury w różnych rozmiarach. Podpowiemy ci jak je zamówić, by spełniały twoje oczekiwania.

Arkusze plano to nic innego jak arkusze papieru, na których dowolnie możesz rozmieścić kilka projektów. Tym samym na jednym dużym arkuszu możesz wydrukować plakat czy kilka ulotek. To rozwiązanie nie tylko prostsze od drukowania każdego projektu osobno, ale i korzystne finansowo. Drukarnie, szczególnie te internetowe, często zapewniają wysyłkę zadrukowanych arkuszy nawet tego samego dnia, w którym złożysz zamówienie.

Format arkusza

Przede wszystkim zastanów się jakiej wielkości materiały chciałbyś na takim arkuszu umieścić. Z pewnością pomoże ci w tym najlepiej grafik, który będzie przygotowywał dla ciebie reklamy. On też podpowie ci ile konkretny format pomieści projektów. Drukarnie zazwyczaj proponują do wyboru arkusze plano o różnych wielkościach, np. aż 6 formatów ma w swojej ofercie internetowa drukarnia drukarniaonline.pl.

Nakład

Oszacuj jaki nakład arkusza plano jest ci potrzebny. Pamiętaj przy tym, że nie wszystkie materiały będą ci niezbędne w tej samej ilości, np. plakatów możesz potrzebować zaledwie kilkanaście czy kilkadziesiąt sztuk, podczas gdy ulotki to materiał, którego nakład powinien być wysoki. Na jednym arkuszu możesz zatem umieścić  obok siebie jeden plakat i nawet kilka ulotek. Dzięki temu zamawiając np. jedynie 50 sztuk wydruku po wycięciu otrzymasz nawet kilkaset ulotek.

Rodzaj papieru

W zależności od tego, jakie projekty drukujesz na arkuszu, możesz dobrać do nich odpowiedni papier. Może być to papier kredowy o różnej gramaturze (zazwyczaj od 130 do 350 g), ale również znacznie cieńszy papier offsetowy czy też grubszy – karton. Na zwykłe ulotki wystarczy cieńszy papier kredowy, jednak drukując folder czy broszurę lepiej sprawdzi się ten nieco grubszy. W zależności natomiast od rodzaju grafiki wykorzystanej w projektach, ale również od własnych upodobań, możesz też zdecydować się na papier błyszczący bądź matowy.

4/4 czy 4/1?

W ten sposób drukarnie określają rodzaj zadruku papieru. Arkusz plano 4/4 będzie zadrukowany z dwóch stron w pełnej kolorystyce. A to oznacza, że zostaną wykorzystane wszystkie kolory, więc przygotowując projekt mamy do dyspozycji całą paletę barw. Nieco inaczej jest w tańszej wersji 4/1. Tu w pełnej kolorystyce zostanie wydrukowana tylko jedna strona. Do druku drugiej, natomiast, zostanie użyty tylko jeden kolor (najczęściej czarny), co da stronę czarno-białą.

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama