Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Potrzeba 80,5 tys. zł, by fortepian, który podczas tegorocznego lata stanął na rzeszowskim Rynku, został w naszym mieście. W internecie ruszyła zbiórka pieniędzy na wykup instrumentu.

Betonowy, elektroniczny fortepian Cadenza na Rynku oficjalnie został zaprezentowany 1 czerwca. Był muzyczną atrakcją tegorocznych wakacji w Rzeszowie. Każdy, kto chciał, mógł usiąść przy fortepianie i zagrać. Instrument został wypożyczony na trzy miesiące, pieniądze na ten cel zebrali rzeszowscy restauratorzy. 

Teraz pojawił się pomysł, by fortepian został na stałe w naszym mieście. Organizatorami akcji #FortepianDlaRzeszowa są Kawa Rzeszowska oraz Fosa Rzeszów. „Fortepian na stałe uatrakcyjnił przestrzeń naszego miasta i rozbrzmiewał pięknym dźwiękiem tworząc niepowtarzalną atmosferę rzeszowskiego Rynku” – wyjaśniają organizatorzy akcji.

„Potężny, wykonany ze stali i betonu instrument podkreślał również to, że Rzeszów jest miastem muzyków. To tutaj mieszkał Tomasz Stańko czy Wojciech Kilar” – przypomina Estrada Rzeszowska, która także zachęca do udziału w akcji #FortepianDlaRzeszowa.

Organizatorzy chcą, by fortepian Cadenza z Rynku nie znikał. Trzeba go wykupić. Instrument nie jest tani, kosztuje 80,5 tys. zł. Na zarzutka.pl ruszyła zbiórka pieniędzy. „Muzyka łączy ludzi, a rzeszowski fortepian jest tego doskonałym przykładem” – uważają inicjatorzy zbiórki, którzy podkreślają, że fortepian połączył wielu nieznanych ludzi. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Instrument był ważnym punktem rynku naszego miasta – przypominał o tym, jak ogromną rolę odgrywa kultura. Wierzymy, że wspólnymi siłami uda nam się osiągnąć cel i po raz kolejny udowodnimy, że muzyka zbliża do siebie ludzi. Nie pozwólmy, by fortepian został wspomnieniem – jeszcze tak wiele może ich stworzyć!” – uważają twórcy akcji. 

„Inwestujmy w kulturę i rozrywkę – zróbmy to RAZEM” – apelują. Do tej pory (stan na 20 października) zebrano 3380 zł. Zbiórka potrwa jeszcze 80 dni – LINK. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama