Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

Przez pięć dni będzie można w Rzeszowie oglądać filmy, które weszły już do kanonu światowej kinematografii. A to wszystkie dzięki temu, że “Fred Zinnemann wróci do Rzeszowa”, aby tu świętować swoje 111. urodziny.

Już w środę (15 sierpnia) po przeszło 100 latach do Rzeszowa powróci wybitny reżyser z Hollywood Fred Zinnemann. Powrót będzie oczywiście symboliczny, bo twórca m.in. “W samo południe”, czy „Stąd do wieczności” nie żyje od przeszło dekady.

Zinnemann w Rzeszowie pojawi się oczywiście dzięki festiwalowi „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”, który w stolicy Podkarpacia odbędzie się w dniach 15-19 sierpień. To właśnie podczas tego wydarzenia będziemy mogli delektować się doskonałymi filmami Zinnemanna, które na stałe weszły do kanonu kinematografii światowej.

Podczas festiwalu zostanie także przybliżona historia i specyfika społeczności żydowskiej przez długie stulecia zamieszkującej Rzeszów. Dlaczego? Bo wybitny twórca miał korzenie żydowskie. Od niedawna jedną z kamienic w centrum Rzeszowa zdobi mural, którego bohaterem jest szeryf Gary Cooper z filmu “W samo południe”

Koordynatorką festiwalowego projektu jest Grażyna Bochenek, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów.

Warto dodać, że Fred Zinnemann urodził się w Rzeszowie w 1907 roku, ale w okresie I wojny światowej jego rodzina opuściła nasze miasto i przeniosła się do Wiednia. O tym, że Zinnemann pochodzi z Rzeszowa dowiedzieliśmy się stosunkowo niedawno, ponieważ reżyser aż do śmierci podawał, że urodził się we Wiedniu. O polskich korzeniach Zinnemanna nie wiedział także jego syn Tim, który odkrył ten fakt dopiero w dokumentach ojca.

Fred Zinnemann przez niemal pół wieku tworzył filmy o wyjątkowej wartości artystycznej a jednocześnie głęboko humanistyczne, koncentrujące się na wartościach moralnych i konieczności podążania za głosem sumienia. Dlatego w 111. rocznicę urodzin wybitego reżysera Rzeszów jego pamięć uczci poprzez festiwal filmowy, gdzie na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Podczas festiwalu zobaczymy takie filmy Freda Zinnemanna jak: „Historia zakonnicy”, „Oto jest głowa zdrajcy”, „Akt przemocy”, „Pokłosie wojny”,„Dzień szakala”,„Stąd do wieczności”, „W samo południe”,  „Siódmy krzyż”, „Po wielkiej burzy”.

Gościem specjalnym festiwalu ma być syn Freda – Tim, którego dokument „Tak ja to widzę” („As I See It”) zobaczymy w niedzielę (19 sierpnia) w samo południe. 

Program festiwalu “W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”:

15 sierpnia (środa)

– godz. 12.00 – warsztaty fotograficzne „Cyjanotypia” (Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24)

– godz. 12. 00 – otwarcie wystawy „Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń Twojego kraju”, organizator: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów w Markowej

– godz. 12.00 – instalacja artystyczna poświęcona twórczości Freda Zinnemanna, autorka: Marika Wato

– godz. 16.00 – warsztaty fotograficzne „W starym stylu” (Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24)

– godz. 17.00 – projekcja filmu „Historia zakonnicy”, reż. Fred Zinnemann, 1959, 149 min., przed projekcją rozmowa z Cezarym Kassakiem i prof. Andrzejem Krakowskim (kino Zorza, ul. 3 maja 28)

– godz. 20.00 – koncert „Hava Nagila Raysha, czyli Raduj się Rzeszowie” w wykonaniu Stowarzyszenia Sztuk Puk Sztuka (Rynek)

16 sierpnia (czwartek)

– godz. 12.00 – warsztaty fotograficzne „Cyjanotypia” (Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24)

– godz. 16.00 – warsztaty fotograficzne „Cyjanotypia” (Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24)

– godz. 17.00 – projekcja filmu „Oto jest głowa zdrajcy”, reż. Fred Zinnemann, 1966, 120 min. oraz spotkanie z filmoznawcą dr. Piotrem Kletowskim (kino Zorza, ul. 3 maja 28)

– godz. 20.00 – projekcja filmu „Akt przemocy”, reż. Fred Zinnemann, 1948, 82 min. (kino plenerowe na scenie na Rynku)

17 sierpnia (piątek)

– godz. 10.30-15.30 – wykłady i panele dyskusyjne (sala obrad w Ratuszu, Rynek 1)

– godz. 12.00 – projekcje filmów dla dzieci (kino plenerowe na scenie na Rynku)

– godz. 12.00 – warsztaty fotograficzne „Cyjanotypia” (Aparat Caffe, ul. Grunwaldzka 24)

– godz. 17.00 – projekcja filmu „Pokłosie wojny”, reż. Fred Zinnemann, 1950, 85 min., przed projekcją rozmowa z Timem Zinnemannem i Emily Zinnemann (kino Zorza, ul. 3 maja 28)

– godz. 20.00 – projekcja filmu „Dzień szakala”, reż. Fred Zinnemann, 1973, 145 min. (kino plenerowe na scenie na Rynku)

18 sierpnia (sobota)

– godz. 12.00 – spacer „Śladami Freda Zinnemanna” (zbiórka przy studni na Rynku)

– godz. 17.00 – projekcja filmu „Stąd do wieczności”, reż. Fred Zinnemann, 1953, 118 min. oraz spotkanie z filmoznawcą dr. Michałem Oleszczykiem (kino Zorza, ul. 3 maja 28)

– godz. 20.00 – projekcja filmu „W samo południe”, reż. Fred Zinnemann, 1952, 85 min. (kino plenerowe na scenie na Rynku)

19 sierpnia (niedziela)

– godz. 12.00 – spacer „Śladami Freda Zinnemanna” (zbiórka przy studni na Rynku)

– godz. 12.00 – projekcja dokumentu „Tak ja to widzę” („As I See It”), reż. Tim Zinnemann, 1997 (kino plenerowe na scenie na Rynku)

– godz. 17.00 – projekcja filmu „Siódmy krzyż”, reż. Fred Zinnemann, 1944, 110 min. (kino Zorza, ul. 3 maja 28)

– godz. 20.00 – projekcja filmu „Po wielkiej burzy”, reż. Fred Zinnemann, 1948, 105 min. (kino plenerowe na scenie na Rynku)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

3 KOMENTARZE

  1. Niejaki Zinneman przez całe życie nie przyznawal sie ze pochodzi z Rzeszowa a towarzysze z radia rzeszow i rzeszow-news.pl pompuja goscia jakby to byl powod do dumy dla rzeszowa. To jest jaskrawy przykla pomieszania faktow i wciskania ludziom kitu

Comments are closed.