Reklama

Gracze mogą oddawać się swojej ulubionej pasji, jedynie gdy dysponują odpowiednim sprzętem do uruchomienia gier. Wybór pomiędzy PC a gamingowym laptopem nie jest jednak tak prosty jak jeszcze kilka lat temu. Wcześniej gracze stawiali przede wszystkim na komputery stacjonarne. Dziś coraz więcej z nich decyduje się na zakup laptopa. Sprawdź, jakie plusy i minusy mają oba rozwiązania.

Wady i zalety laptopów gamingowych

Laptopy gamingowe przez lata były niedoceniane, gdyż uznawano je za mniej wydajne od komputerów. Ze względu na ograniczoną pojemność obudowy nie można było w nich montować najnowszych podzespołów. Wraz z miniaturyzacją części udało się zwiększyć moc obliczeniową notebooków. Gracze mogą z nich korzystać obecnie tak samo jak z komputerów stacjonarnych.

Kiedy warto zdecydować się na laptop gamingowy? Sprzęt jest ceniony przede wszystkim przez graczy, którym zależy na maksymalnej mobilności. Laptop umożliwia prowadzenie rozgrywki w dowolnym miejscu. Dzięki niemu można grać w ulubione tytuły w czasie długiej podróży pociągiem lub w samolocie. Ponadto lekki sprzęt nie zajmuje zbyt dużo miejsca w bagażu – zmieści się nawet w plecaku lub niewielkiej walizce kabinowej.

Atutem laptopa gamingowego jest również kompaktowy rozmiar. Nie każdy gracz może pozwolić sobie na stworzenie dużego stanowiska gamingowego w swoim domu. Jeśli gracz dysponuje ograniczoną przestrzenią, laptop jest dla niego wygodniejszy. Dzięki niemu może usiąść ze swoim sprzętem na kanapie, przy stole w kuchni bądź przy biurku, które na co dzień służy mu do pracy.

Co jest minusem komputera gamingowego?

Minusem laptopów gamingowych jest ograniczona możliwość rozbudowy i modyfikacji podzespołów. Obudowa ma ograniczoną pojemność, dlatego nie da się do niej włożyć wszystkich dostępnych kości RAM, nowych procesorów lub dodatkowego dysku twardego. Laptop może również stracić gwarancję, jeśli jego właściciel zdecyduje się na samodzielną zmianę podzespołów w celu podniesienia wydajności sprzętu.

Za jego główną wadę uznaje się brak mobilności. Gracz może cieszyć się swoją ulubioną rozrywką jedynie w domowym zaciszu przy własnym biurku. Za wadę można uznać również cenę, gdyż najwydajniejsze PC do gier kosztują nawet ponad 10-15 tysięcy złotych.

Wady i zalety komputerów gamingowych

Komputer stacjonarny do gier jest polecany dla najbardziej wymagających użytkowników. Nawet najwydajniejszy laptop nie poradzi sobie z pracą pod bardzo dużym obciążeniem przez wiele godzin. Dobry komputer do gier nie tylko wytrzyma takie obciążenie, ale i jednocześnie zagwarantuje możliwość cieszenia się rozgrywką na pełnych detalach obrazu.

Komputer stacjonarny dla graczy umożliwia wielokrotne modyfikacje podzespołów, a także zastosowanie wydanego, nowoczesnego systemu chłodzenia. Obudowa pomieści dodatkowy dysk twardy, a w razie potrzeby – również kolejny wiatrak chłodzący procesor. Co ważne, na uwagę w komputerach gamingowych zasługują same obudowy, które cechują się agresywną stylistyką i wysoką wytrzymałością.

Laptop czy komputer? Jaki sprzęt gamingowy wybrać?

Komputer gamingowy jest polecany dla najbardziej wymagających graczy. Do uruchamiania najnowszych gier na pełnych detalach i prowadzenia rozgrywek w celach zarobkowych laptopy są zbyt słabe. Bez względu na to, jaki laptop do gier wybierze użytkownik, nie osiągnie tak dużej wydajności jak w przypadku komputera stacjonarnego. Z  tego powodu profesjonalni gracze korzystają wyłącznie z PC.

Laptop jest natomiast odpowiedni dla osób, które chcą grać dla przyjemności i sporo podróżują. Sprzęt przyda się w czasie jazdy autobusem bądź pociągiem, a także podczas leniwego wypoczynku nad jeziorem lub na plaży. Dodatkowo laptop gamingowy nie wymusza na użytkowniku stworzenia stanowiska komputerowego. Jest to ważna zaleta w małych mieszkaniach oraz w okresie, gdy mieszka się w wynajmowanym pokoju.

 

Reklama