Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów

Budowa prawie 12-kilometrowego odcinka ma się rozpocząć w drugiej połowie 2023 roku. Inwestycję zrealizuje firma Intercor za ponad 1,2 mld zł. 

Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że do wojewody podkarpackiego trafił wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji (ZRID) dla drogi S19 między węzłem Babica a Jawornikiem.

Ten odcinek „ekspresówki” będzie miał 11,6 km długości, powstaną po dwa pasy ruchu w obu kierunkach wraz z pasami awaryjnymi. Wybudowany zostanie węzeł Żarnowa – Strzyżów – w rejonie Strzyżowa, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R.

W kierunku Rzeszowa powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik. Na tym odcinku S19 powstanie osiem estakad na wysokich podporach (około 80 m), największa będzie miała ok. 1,1 km długości.

Powstanie również 5 wiaduktów i 4 przejścia dla zwierząt. Droga zostanie też wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Przebudowane i rozbudowane zostaną drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne. 

Tymczasowy łącznik

Powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w Jaworniku, dlatego, że budowę S19 między Babicą a Domaradzem podzielono na dwa odcinki: Babica – Jawornik (z łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik – Domaradz.

– Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, S19 nie będzie łączyła się z DK 19 w Jaworniku – poinformowała Joanna Rarus z GDDKiA Rzeszów. Łącznik w przyszłości ma być wjazdem awaryjnym na S19 przez MOP Jawornik m.in. dla służb ratowniczych. 

Budowa odcinka S19 Babica – Jawornik nie będzie łatwa. To teren osuwiskowy, przechodzi na przemian przez wzniesienia i doliny, wykonano na nim 765 otworów badawczych, w niektórych miejscach na głębokości 50 m.

S19 od węzła Babica do Jawornika wybuduje Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Kontrakt opiewa na kwotę 1 253 370 000. Po uzyskaniu decyzji ZRID, budowa ma się rozpocząć w drugiej połowie 2023 roku i zakończyć we wrześniu 2026 roku.

Mapa: GDDKiA Rzeszów

Via Carpatia

S19 jest częścią szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie (ok. 169 km). 

Dotychczas na Podkarpaciu powstało 81,8 km drogi (odcinki: Lasy Janowskie – Rzeszów Południe). W budowie jest prawie 73 km drogi, na etapie przygotowania jest jeszcze 11,6 km. Chodzi o odcinki: Jawornik – Lutcza, Lutcza – Domaradz.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama