Reklama

Historia wciąż skrywa przed nami wiele zagadek, o których często nie mamy pojęcia. Od piątku w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie będzie można oglądać wystawę poświęconą żołnierzom osmańskim z frontu wschodnio-galicyjskiego.

Wystawa „Kiedy Turek napoi konia w Wiśle” została poświęcona żołnierzom osmańskim z frontu wschodnio-galicyjskiego (1916-1917). Jej nazwa odnosi się do słów znanego Wernyhory, kozackiego wieszcza, który  w XVIII wieku miał powiedzieć:

“Długo niewola i ucisk rozciągną się nad nimi; aż na koniec zajaśnieją błogie czasy, kiedy naród bogaty sypnie pieniędzmi, Mahometanie w Horyniu napoją swoje konie, i Moskale dwa razy na głowę pobici zostaną(…)”.

W pewnym sennie proroctwo kozackiego lirnika spełniło się, ponieważ  XV Korpus turecki w 1916 roku przybył na front galicyjski. Ich zadaniem było zastąpienie części walczących tam jednostek niemieckich i austro-węgierskich. Podczas walk życie straciło ponad tysiąc tureckich żołnierzy. Część zmarłych pochowano na cmentarzu Rakowickim. Rannym żołnierzom natomiast udzielano pomocy medycznej w krakowskich szpitalach.

Szczególnego charakteru wystawie nadaje również to, że znajdą się na niej zdjęcia odkryte zaledwie dwa lata temu.

– Na fotografie, które będzie można obejrzeć w Muzeum Okręgowym, trafiliśmy przypadkiem w panoptikum w Chrzanowie, gdy przygotowywaliśmy obchody rocznicowe związane z I wojną światową  – wyjaśnia Martyna Domurad, koordynator ds. kultury i sztuki w Instytucie Yunus Emre.

I choć był to czysty przypadek, to okazało się, że odnalezione zdjęcia mają bardzo dużą wartość historyczną, ponieważ  fotografii dokumentujących wydarzenia z okresu I wojny światowej jest niewiele.

– Podczas wystawy nasze znalezisko będzie można zobaczyć w postaci 24. plansz, na których zostały umieszczone fotografie oraz informacje o tym, jakich wydarzeń one dotyczą. Zdjęcia są autorstwa Kazimierza Kuzyka –  opowiada o wystawie Domurad.

Autorem tego historycznego projektu jest turkolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Piotr Nykiel, który podczas wernisażu wygłosi krótki referat wprowadzający w tematykę wystawy.

Dla uczestników tego wydarzenia zostały przygotowane bezpłatne katalogi. Wernisaż odbędzie się w piątek (26 sierpnia) o godz. 13:00 w Muzeum Okręgowym (ul. 3 Maja 19). Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna do 9 września.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: