Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Mieszkańcy Rzeszowa będą mogli wskazać urzędnikom, gdzie powinny rosnąć drzewa. Prezydent Konrad Fijołek zaprasza więc na wspólne spacery – pierwszy 6 listopada.
 
Rzeszowscy urzędnicy mają już plany, gdzie będą nowe nasadzenia drzew i krzewów, ale doszli do wniosku, że kolejne lokalizacje mogą wskazać mieszkańcy. Stąd propozycja wspólnych spacerów z udziałem prezydenta, ale też dyrekcji i pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Inauguracyjna przechadzka zaplanowana jest na pierwszą sobotę listopada. Urzędnicy pokażą miejsca, gdzie jeszcze tej jesieni zostanie posadzonych 66 drzew. – Będą to rodzime gatunki, a więc: lipy, dęby, czy buki. I już dorodne okazy – do wysokości 4,5 metra i szerokości pnia od 18 do 30 cm – zapowiada Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor ZZM.

Od Rynku do Placu Farnego 

Podczas spaceru mieszkańcy będą mogli też proponować miejsca, gdzie ich zdaniem także powinny rosnąć drzewa. Urzędnicy wyposażeni w cyfrową mapę będą mogli dokładnie sprawdzić wskazane miejsce, czy jest to teren, który należy do miasta, jak wygląda podziemna infrastruktura, czyli co można posadzić w konkretnym miejscu.

Spacer rozpocznie się w Rynku o godz. 10:00. Jego uczestnicy przejdą ul. Słowackiego w okolice fontanny multimedialnej. Kolejnym punktem będzie ulica Zamkowa, następnie Moniuszki, Pułaskiego i dalej Park Jedności Polonii z Macierzą, ul. Sondeja i ks. Jałowego.  Spacer zakończy się na Placu Farnym.

– Pomóżcie urządzić nam Rzeszów – zachęcają mieszkańców urzędnicy. 

Kupią około 800 drzew

W listopadzie mają się odbyć jeszcze dwa takie spacery. Kiedy? To zależy m.in. od pogody.  Do Zarządu Zieleni Miejskiej można też wysłać maila ze wskazaniem miejsca, gdzie warto posadzić drzewa.

W tegorocznym budżecie miasta, na nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin, czyli roślin wieloletnich, zarezerwowano 1,5 mln zł. Najwięcej pieniędzy pochłonie zakup około 800 drzew. Jakie i gdzie zostaną posadzone, już niebawem będzie można sprawdzić na facebookowym profilu Urzędu Miasta Rzeszowa: Rzeszów – stolica innowacji.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Urzędnicy przypominają, że jeszcze w tym roku w Rzeszowie powstaną dwa ogrody kieszonkowe przy ulicach Króla Augusta oraz Sanockiej.

Urban Lab na zielono

Ratusz chwali się, że Rzeszów ma najlepszą w Polsce dostępność do terenów zielonych i chce ją zwiększać. – Tak, aby w ciągu 10-minutowego spaceru można było dotrzeć do terenów zielonych, wypocząć i złapać chwilę oddechu – prezydent Konrad Fijołek w czwartek powtarzał swoje wyborcze obietnice sprzed kilku miesięcy.  

I o tym, jakie powinny być filary zielonej polityki Rzeszowa i roli terenów zielonych również będzie chciał porozmawiać z mieszkańcami. W najbliższy wtorek (2 listopada) o godz. 17:00 w Urban Labie (ulica 3 Maja 13) odbędzie się debata na ten temat.

Przesadzarki nie kupią

Od pewnego czasu w Rzeszowie mówi się też o potrzebie kupna maszyny do przesadzania dużych drzew. Kilka miesięcy temu takie rozwiązanie władzom miasta podpowiadali radni Platformy Obywatelskiej. Miasto na przesadzarkę nie będzie jednak wydawało pieniędzy, woli ją wynajmować od wyspecjalizowanych firm.

– Przesadzanie drzew zamiast wycinki miasto będzie zalecało także prywatnym inwestorom – jeden z deweloperów otrzymał właśnie decyzję, że nie ma zgody na wycinkę dwóch drzew, ale może je przesadzić. W tym kierunku idziemy – mówi Konrad Fijołek. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama