Zdjęcie: Kamil / Czytelnik Rzeszów News

„To niepojęte! Ludzie stoją od 5:00, żeby złożyć wnioski o stypendia” – alarmują studenci Politechniki Rzeszowskiej. Czekają wiele godzin, by na koniec usłyszeć, że ich wniosek nie zostanie przyjęty. 

Na Politechnice Rzeszowskiej studiuje ok. 12,5 tys. studentów, z czego blisko połowa co roku stara się o stypendium socjalne. Najpierw trzeba się zarejestrować w specjalnym uczelnianym systemie USOS, a następnie wydrukowane dokumenty zanieść do Centrum Studenckiego w budynku O przy ul. Akademickiej. Możliwość rejestracji w systemie była możliwa zazwyczaj od czerwca do października. 

W tym roku akademickim to się jednak zmieniło. Rejestrację internetową uczelnia uruchomiła dopiero w połowie października ze względu na wprowadzaną w życie tzw. Ustawę 2.0 Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Studenci mają o wiele mniej czasu na złożenie wniosków o stypendium, skazani są na stanie w długich kolejkach.

„Termin na złożenie wniosku to niecałe dwa tygodnie, a pokój, w którym można je składać jest jeden. Żeby w ogóle dostać się pokoju trzeba przyjść już o 5:00 rano, bo osoby przyjmujące wnioski są dla nas dostępne w godz. 8:00-13:00” – napisała do nas Agnieszka, studentka PRz.

„Kolejki do pokoju, gdzie można złożyć wnioski o stypendium sięgają trzeciego piętra, choć pokój znajduje się na parterze. Czy ktokolwiek sprawuje nad tym kontrolę? My, jako studenci, jesteśmy kompletnie bezradni, a uczelnia robi, co jej się podoba i nikt tego nie kontroluje” – twierdzi Agnieszka.

Inni studenci PRz też są oburzeni. „To jest niepojęte! Ludzie stoją od 5:00 przed budynkiem, żeby złożyć wnioski o stypendia. Stoją cały dzień, zamiast iść na wykład czy zajęcia, a na koniec słyszą, że dziś już nie przyjmują. Chory kraj, chory system” – zaalarmowała nas Aleksandra.

Politechnika winę za kolejki zwala na… Ustawę 2.0. Jej wprowadzenie uniemożliwiło składanie wniosków o stypendium od czerwca. Do nowych przepisów musiał się dostosować także uczelniany system USOS. – Aby rozpocząć nabór wniosków, musieliśmy poczekać aż zakończą się prace informatyczne – twierdzi Jan Rybak, rzecznik PRz.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Prace związane m.in. ze zmianą elektronicznych formularzy wniosków o przyznanie stypendium oraz testy nowego systemu trwały aż do rozpoczęcia nowego roku akademickiego. Dlatego nabór wniosków uruchomiano dopiero w połowie października, a około 6000 studentów dano około 2,5 tygodnia na złożenie dokumentów.  

Na mało komfortowe warunki składania wniosków o stypendium nałożył się także fakt, że uczelnia jeszcze na wakacjach musiała rozpocząć remont budynku O, w którym mieści się Centrum Studenckie, gdzie studenci dotychczas składali wnioski o stypendium. Remont wymusił przeprowadzkę do budynku J przy ul. Podkarpackiej, gdzie teraz są przyjmowane wnioski w godz. 8:00-13:00.

Niemniej jednak PRz bije się w piersi. – Dokładamy wszelkich starań, aby niwelować studentom jakikolwiek dyskomfort, który wiąże się ze zmianami. Do 8 zwiększyliśmy liczbę pracowników, którzy przyjmują wnioski – mówi Jan Rybak.

Przedstawiciele uczelni zapewniają, że wszyscy, którzy chcą złożyć wniosek o stypendium, będą mieli możliwość złożenia go w terminie. – Nie przewidujemy innej sytuacji – zapewnia Rybak.  

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama