Oczyszczalnia Ścieków w Rzeszowie / Zdjęcie: MPWiK
Reklama

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie ma nowy sposób na wykorzystanie osadów ściekowych powstających w oczyszczalni. Produkuje z nich organiczny środek poprawiający właściwości gleby.

Rzeszowska oczyszczalnia ścieków należąca do MPWiK przyjmuje rocznie około 17 mln sześc. ścieków. W oczyszczalni powstaje ok. 20 tys. ton osadów ściekowych. Z tej ilości około 5 tysięcy ton osadów jest osuszanych. Z nich z kolei powstaje około 1000 ton organicznego środka poprawiającego właściwości gleby. Nadano mu nazwę Glebex+.

– Glebex+ powstaje z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych wysuszonych w temperaturze 130 stopni Celsjusza. Jest wzbogacany preparatami mikrobiologicznymi – mówi Dominika Pyś, kierowniczka Działu Ochrony Środowiska MPWiK w Rzeszowie.

Dodaje: – Nasz preparat polecamy do ulepszania wartości wszystkich rodzajów gleb, dla zwiększenia zawartości substancji organicznych. M.in. na użytkach zielonych, przy uprawach polowych roślin rolniczych czy w uprawach roślin ozdobnych. Skutecznie poprawia też właściwości fizyczne i chemiczne wszystkich rodzajów gleb.

Glebex+ zawiera m.in. 38 kg azotu ogólnego w jednej tonie nawozu, 39 kg fosforu, 50 kg potasu oraz co najmniej 50 procent substancji organicznej w całej suchej masie środka.

W sierpniu 2020 roku preparat uzyskał zgodę ministra rolnictwa i rozwoju wsi na wprowadzanie do obrotu. Starania i wszystkie formalności trwały ponad rok. MPWiK zawarł umowę z firmą Mikrobiotech Stanisław Kolbusz, a realizowany projekt nazwano: „Zmiana komunalnego osadu ściekowego w produkt nie będący odpadem”.

– Projekt polegał m in. na opracowaniu i wdrożeniu metody przetwarzania wysuszonego osadu ściekowego, który zawiera do 93 proc. suchej masy w środek wspomagający uprawę roślin lub nawóz – wyjaśnia Pyś. Produkt przebadano w laboratorium Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

W oparciu o wyniki badań uzyskał pozytywne opinie także Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach, Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

oprac. (ram_

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama