Zdjęcie: materiały organizatorów
Reklama

Filmy dokumentalne „Droga do Man Eater’s Bridge” i „Living on one dollar” zobaczymy w piątek podczas „Global Justice Night”. W planie jest rówież spotkanie z twórcą pierwszego z nich –  Krzysztofem Miękusem.

 Global Justice Night to wydarzenie poświęcone problemom globalnego Południa. Od dwóch lat odbywa się w Szczecinie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie i RzeszowieJest to impreza trochę dla miłośników kina faktu i dla osób chcących podyskutować.

Czy rozwój wystarczy mierzyć liczbami, np. kilometrami wybudowanych dróg? To pytanie zadali twórcy filmu „Droga do Man Eater’s Bridge”  mieszkańcom slumsów Mombasy, których domy stoją na drodze wielkiej inwestycji – rozbudowy bardzo potrzebnej autostrady, łączącej jeden z największych portów na wschodnim wybrzeżu Afryki z jej wnętrzem.  Dlaczego nie można zbudować tej drogi nie niszcząc życia najbiedniejszych Kenijczyków? Dwa lata temu lokalna ludność podjęła walkę o swoje prawa, zapisane w kenijskiej konstytucji…Premierowy pokaz filmu odbędzie się w piątek (24 listopada)  podczas  rzeszowskiej Global Justice Night. Po projekcji przewidziano dyskusję z udziałem reżysera filmu Krzysztofa Miękusa  – dziennikarza i artysty.

Kolejny film wieczoru to „Living on one dollar” w reżyserii  Chrisa Temple, Zacha Ingrasci i Seana Leonarda. Twórcy filmu – amerykańscy studenci – przez 2 miesiące mieszkali w wiosce Pena Blanca w Gwatemali i na własnej skórze doświadczyli jak trudno żyć za dolara dziennie. Muhammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2006 roku, twórca idei mikrokredytów, nazwał ten film obowiązkową pozycją do obejrzenia.

Dodatkowe atrakcje, które czekają  na gości Global Justice Night to “Chillout z DJ Paul” – zabawa przy klubowej muzyce świata, oraz loteria z nagrodami, w której będzie można wylosować m.in.książkę „Głód” Martina Caparrosa z dedykacją od autora.

Global Justice Night odbędzie się w piatek o godzinie 18:07 w Estrada Caffe (ul. Rynek 26 – wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej). Wstęp na wydarzenie jest wolny. Organizatorem imprezy jest rzeszowskie Stowarzyszenie Ekoskop, które jest członkiem Polskiej Zielonej Sieci.  Wydarzenie  odbędzie się w Rzeszowie po raz drugi. W ubiegłym roku gościem specjalnym był znany dziennikarz i publicysta Adam Leszczyński.

Global Justice Night jest częścią kampanii Polskiej Zielonej Sieci i Stowarzyszenia „EKOSKOP” pod nazwą: “Rozwój? Nie szkodzi. Kampania edukacyjna na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju skierowana do młodzieży, studentów i osób dorosłych.”

(mo)
 
redakcja@rzeszow-news.pl 
Reklama