Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Rzeszów przyłącza się do międzynarodowej ekologicznej akcji „Godzina dla Ziemi WWF”. W sobotę, 30 marca, w wielu budynkach zgasną światła. Ty też zgaś światło! 

„Godzina dla Ziemi” to największa akcja ekologiczna, która łączy ludzi niezależnie od narodowości, religii czy poglądów politycznych. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach. „Godzina dla Ziemi” trwa od 2007 roku. 

W tym roku 30 marca na całym świecie o godz. 20:30 czasu lokalnego słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony naszej planety.

– Ziemia to nasz dom, niestety wszyscy, codziennie, przez konsumpcyjny styl życia, szkodzimy naszej planecie. Na szczęście możemy to jeszcze naprawić! – podkreślają organizatorzy „Godzina dla Ziemi”. 

„Niszcząc przyrodę, niszczymy własny dom!” – tymi słowami Marcin Dorociński, znany polski aktor, zwraca uwagę na problem ochrony naszej planety w symbolicznym spocie, który zainaugurował tegoroczną Godzinę dla Ziemi WWF.

Dorociński niszczy sprzęt elektroniczny i meble, rozrzuca po całym pokoju przedmioty, dewastuje rośliny, rozpyla farbę na ścianach i na koniec próbuje wszystko spalić. Pokój w spocie symbolizuje środowisko naturalne – nasz dom – w którym żyjemy.

Postać głównego bohatera, obrazuje postawy każdego, kto na co dzień poprzez konsumpcyjny styl życia niszczy przyrodę. „Dziwi Cię to? Ty też to robisz!” – podsumowuje w spocie zniszczenia Dorociński.

Aktor przypomina, że nie jest za późno, aby przestać niszczyć i zacząć naprawiać. Razem z fundacją WWF zachęca do podpisania apelu do prezydenta RP na stronie godzinadlaziemi.pl. Podczas finału kampanii „Godzina Dla Ziemi WWF” fundacja chce oddać głos Polakom.

W Polsce akcja odbędzie się pod hasłem #nieniszczedomu. Weźmie w niej udział także Rzeszów. Do wtorku, 26 marca, udział w akcji potwierdziły: 

– Asseco Poland – oświetlenie zewnętrzne budynku oraz parkingu zostanie wyłączone, 

– Zakład Produkcji i Dystrybucji Leków w Rzeszowie Sanofi Aventis – zakład nie będzie pracował a część oświetlenia zewnętrznego zostanie wyłączona,

– Hipermarket bi1 – zostanie zmniejszone oświetlenie i zużycie energii,

– Makro Cash and Carry Polska – zostanie wyłączone oświetlenie zewnętrzne budynku i pylonów oraz zmniejszone świetlenie wewnętrzne budynku i parkingu,

– ICN Polfa Rzeszów – zostanie wyłączone oświetlenie zewnętrzne terenu zakładu oraz budynku administracyjnego i Wydziału Form,

– CH Plaza Rzeszów – zostaną wyłączone reklamy zewnętrzne i oświetlenie na tzw. „ślimaku”,

– Media Markt Rzeszów – wyłączone zostanie oświetlenie wewnątrz sklepu i magazynu,

– Nestle Polska Oddział w Rzeszowie – wyłączone zostanie oświetlenie zewnętrzne hali produkcyjnej i innych obiektów. 

Ponadto, na godzinę zgaśnie także oświetlenie na rzeszowskim Rynku oraz w budynkach Urzędu Miasta Rzeszowa: ul. Rynek 1, Rynek 11, Rynek 12, Joselewicza 4, Okrzei 1, Plac Ofiar Getta 7, Kopernika 15.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

15 KOMENTARZE

 1. do „nie elektryk”

  Dzień dobry,

  dodaj do tego jeszcze proszę koszty:
  1) produkcji elektroniki obsługującej żarówki LED;
  2) leczenia wad wzroku spowodowanych innym widmem światła LED (niż słoneczne).

  To tak jak z samochodami elektrycznymi oraz tymi, które wyłączają silnik podczas zatrzymania. Proszę podliczyć koszt produkcji i UTYLIZACJI akumulatorów, które podczas setek rozruchów pojazdu się wyczerpują.

  Pozdrawiam serdecznie

  Cyzio

 2. Tzw, godzina dla , to nic innego jak zwiększona emisja i zapaść energetyczna, którą trzeba nadrobić zwiększeniem zużycia węgla bo następuje impas energetyczny. Ale ci ekoterroryści bawią się bezmózgowcami i udają, że walczą o ziemię. Pozamykać w wariatkowie tych debili i terrorystów!

 3. Powyższe firmy jak chcą być takie „eko” to niech wyłączą światła na całą noc. Przynajmniej nie będą nadwyrężać systemu energetycznego.

 4. Dobrze wiedzieć, że gaszą światła. Przyłączam się i przez tę godzinę włączę wszystkie lampy i elektryczne urządzenia w domu 😛

 5. Na Budziwoju mamy cały rok dla Ziemi. Potrafią wyłączyć prąd bez ostrzeżenia, kilka razy pod rząd jednego wieczoru, na 2 sekundy. W dzień albo wieczorem, dowolnie. Mikrofalówki, piekarniki, rutery – cały sprzęt głupieje:/

 6. Glupota ekologow i ignorantow. Przez tą godz elektrcieplownie nie maja gdzie gromadzic wyprodukowanej energii wiec muszą przygasic piece tylko po to by tej godzinie rozpalic je z podwojna moca emitujac kilka razy wiecej toksyn i dymow.
  Glupota wszystkich biorących w tym udzial ltra destabilizuje system energetyczny kraju

 7. Tradycyjna żarówka kosztowała 1 zł – do końca swej pracy świeciła jednakowym, równym światłem.
  Gdy się spaliła można ją do wyrzucić do śmieci
  Żarówka LED kosztuje 20 zł, świeci jasno kilka miesięcy (czasem tygodni), potem ciemnieje.
  Mimo gwarancji na tysiące godzin potrafi się spalić w rok. (kto trzyma paragon by ją reklamować?)
  Gdy się spali, można ją wyrzucić jedynie do punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych.
  Na mieszkanie potrzeba ich minimum 10, kosztują około 200 zł.
  Jak długo muszą świecić by to było ekonomicznie uzasadnione?

Comments are closed.