Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

W sobotę Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zagra pierwszy raz od czterech miesięcy. Na afiszu długo wyczekiwana premiera: „Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza.

Premiera zaplanowana jest na sobotę (11 lipca) na godz. 18:00. Spektakl opowie o rodzinie królewskiej, której codzienność, pełna mrocznych tajemnic, zostaje zakłócona przez pojawienie się dziewczyny o imieniu Iwona. Tajemnicza bohaterka prędko odkrywa wstydliwe sekrety dworu. 

Reżyserem „Iwony…” jest Waldemar Śmigasiewicz, który dramaty i prozę Gombrowicza przenosił na scenę dziesiątki razy, i w kraju, i za granicą. Rzeszowskiej publiczności znany jest jako reżyser „Chorego z urojenia” oraz „Sztuki”.

– Nasza „Iwona” będzie traktatem filozoficznym. Opowie o wartościach, o przekraczaniu granic i stereotypach – zapowiada Waldemar Śmigasiewicz.

– Gombrowicz przewidział wojnę polsko-polską, wojnę najkrwawszą, bo wewnętrzną. W „Iwonie” pokazuje, że człowiek, jeśli nie jest w stanie uznać drugiego człowieka, to idzie w przepaść – ostrzega reżyser. 

Obsadę spektaklu tworzą aktorzy zespołu artystycznego „Siemaszki”. W sobotę w roli tytułowej wystąpi Justyna Król, księcia Filipa zagra Mateusz Mikoś, a w królewską parę wcielą się Mariola Łabno-Flaumenhaft i Marek Kępiński.

– Miałem zupełnie inne wyobrażenie o „Iwonie”. Waldemar Śmigasiewicz opowiedział tę historię po swojemu, unikając komedii. To nie była łatwa praca. Tekst jest bardzo wymagający, trudny do nauczenia – podkreśla Marek Kępiński.

W obsadzie spektaklu są też: Robert Chodur, Dagny Mikoś, Małgorzata Machowska, Barbara Napieraj, Adam Mężyk, Piotr Mieczysław Napieraj, Waldemar Czyszak, Wojciech Kwiatkowski, a także – gościnnie – Kacper Pilch, znany z roli Korowiewa w „Mistrzu i Małgorzacie”.

 

59. Międzynarodowy Dzień Teatru

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Premiera spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” będzie połączona z uroczystymi obchodami 59. Międzynarodowego Dnia Teatru. Podczas uroczystej gali pracownicy rzeszowskiej sceny odbiorą nagrody przyznane przez marszałka podkarpackiego, prezydenta Rzeszowa oraz dyrektora Teatru.

– Po raz pierwszy wręczone zostaną także WANDY’20 – nagrody dla ulubionej aktorki, ulubionego aktora oraz ulubionego spektaklu. O tym, kto je otrzyma, zdecydowali widzowie w internetowym głosowaniu – podkreśla Jagoda Skowron, pełnomocnik dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. 

Lato w teatrze

W tym roku rzeszowski teatr nie zakończył sezonu artystycznego w czerwcu. Duża Scena będzie grać całe lato. 

– Wystawimy m.in. spektakl „Tańcz mnie. Cohen”, poświęcony legendarnemu bardowi z Kanady, oraz uwielbiane przez widzów „Szalone nożyczki”. Najmłodszym zaproponujemy  „Koziołka Matołka” – przekazuje Monika Midura, sekretarz literacki „Siemaszkowej”.

Teatr pracuje też nad zaplanowanym na koniec sierpnia II Międzynarodowym Festiwalem TRANS/MISJE – Wschód Sztuki. Do Rzeszowa zjechać mają artyści z Rumunii, Litwy i Ukrainy.

(cm) 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama