Reklama

Bojowe wozy pancerne, haubice „Goździk” 2S-1, moździerze i czołgi, które są na wyposażeniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, można było zobaczyć z bliska z okazji 15 rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

[Not a valid template]

 

15 lat temu Polska przystąpiła do Paktu Północnoatlantyckiego NATO. Z tej okazji w całym kraju odbyły się uroczystości związane z tą rocznicą. W jubileuszu wzięły również udział 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, która z tej okazji zorganizowała „Dni Otwartych Koszar”. Pokazy odbyły się na terenie 21 batalionu dowodzenia przy ul. Dąbrowskiego.

Na placu stanęły wozy dowodzenia, czołg T-72, Bojowy Wóz Piechoty, haubice „Goździk” 2S-1, moździerze, PPK SPIKE. Zaprezentowano także wyposażenie osobiste żołnierzy oraz broń strzelców wyborowych. Ponadto w Klubie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich prezentowana była wystawa pod tytułem „Polska w NATO”, wystawa modeli pojazdów wojskowych koła modelarskiego działającego przy Klubie 21 BSP oraz Sala Tradycji Podhalańczyków.

– „Dni Otwartych Koszar” organizowaliśmy to głównie z myślą o uczniach szkół podstawowych i średnich i rzeczywiście pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem szkół – wyjaśniał kpt Konrad Radzik, oficer prasowy 21 BSP. – Młodzież mogła zobaczyć tam sprzęt bojowy, jaki jest wykorzystywany przez naszą jednostkę.

W głównych uroczystościach i apelu związanym z uczczeniem 15 lat w NATO, oprócz  przedstawicieli wojska udział wzięli Wojewoda Podkarpacki oraz przedstawiciele Marszałka Województwa i Urzędu Miasta Rzeszowa.

– Przystąpienie Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego zmieniło kształt Sił Zbrojnych RP. Przeobrażenia, jakie nastąpiły po 1999 roku, dotyczyły wszystkich obszarów działalności Wojska Polskiego. Dzisiejsze Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej znacząco różnią się od tych, z którymi 15 lat temu wstępowaliśmy do NATO – mówił podczas uroczystości płk dypl. Wojciech Kucharski, dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. – Przystąpienie Polski do NATO, to też zobowiązania z naszej strony, niejednokrotnie trudne i wymagające poświęceń. Stąd nasza obecność wszędzie tam, gdzie wojska sojuszu walczą z terroryzmem i niosą pokój i stabilizację wewnętrzną krajów w potrzebie. Niestety czasem wymaga to najwyższych ofiar – życia ludzkiego.

W czasie uroczystości jedenastu żołnierzy otrzymało „Gwiazdy Afganistanu”. Apel, zakończył się defiladą pododdziałów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz pokazem musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: