Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News
Reklama

Kwarantanna na oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 Rzeszowie. Lekarze wstrzymali przyjmowanie pacjentów, wprowadzono również zakaz odwiedzin.

„Na początku tego tygodnia odwiedziłam babcię w szpitalu na ulicy Szopena na oddziale chirurgii onkologicznej. Tego samego dnia oddział został zamknięty z powodu kwarantanny i nikt z zewnątrz nie może wejść. Ponadto nie wiadomo, kiedy oddział będzie otwarty z powrotem” – poinformowała nas pani Dagmara, Czytelniczka Rzeszów News.

Lekarze z rzeszowskiego szpitala potwierdzają, że na oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej pojawiła się groźna bakteria – Clostridium difficile, która daje o sobie znak przy zastosowaniu pacjentom terapii antybiotykowej.

Clostridium difficile powoduje biegunkę, gorączkę oraz zapalenie jelita grubego. Nosicielem bakterii jest 20-40 procent pacjentów szpitali. Bakterię nosi w sobie także 50-60 proc. noworodków i niemowląt. To właśnie pacjenci szpitali są najbardziej narażeni zakażeniem tą bakterią. Pacjentowi wystarczy podać jedną dawkę antybiotyku.

Zagrożenie zakażeniem wzrasta u osób powyżej 65 lat – ryzyko zachorowania jest 20-krotnie większe niż u ludzi młodych. Clostridium difficile to bakteria obecna w naturalny sposób w jelicie około 3 procent dorosłych. U osób zdrowych nie powoduje ona żadnych problemów.

– Zakażenie bakterią stwierdziliśmy już u sześciu pacjentów, mamy podejrzenie, że jest u dwóch kolejnych. Czekamy na wyniki. To poważna sprawa. Zakażenie bakterią zagraża życiu. O sytuacji powiadomiliśmy sanepid. Wprowadziliśmy na oddziale kwarantannę – alarmuje w rozmowie z Rzeszów News dr Ryszard Ziemiakowicz, zastępca ordynatora oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej w Klinicznym SW nr 1 w Rzeszowie. 

Lekarze zdecydowali o wprowadzeniu bezwzględnego zakazu odwiedzin pacjentów na oddziale. – Nie przyjmujemy także nowych. Pacjenci, którzy nie wymagają hospitalizacji, wypisywani są do domu – mówi nam dr Ziemiakowicz.

Kiedy skończy się kwarantanna na oddziale? – Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. Na pewno przez cały przyszły tydzień będzie jeszcze obowiązywał zakaz odwiedzin pacjentów i przyjmowanie nowych – twierdzi dr Ryszard Ziemiakowicz.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.