„Zbierać, czy nie zbierać? – oto jest pytanie…” – od tego dylematu zaczynają swój wpis leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów. Szczególnie wtedy, gdy dorodnego prawdziwka pilnuje dwóch umundurowanych na czarno-żółto strażników?
Zdjęcie opublikowane przez Nadleśnictwo Rymanów wywołało w sieci prawdziwą burzę pozytywnych emocji i stało się pretekstem do szybkiej lekcji przyrody.
Król lasu i jego gwardia przyboczna
Wszystko zaczęło się od jednego, fenomenalnego kadru autorstwa Michała Brzeskiego. Na leśnej ściółce, w pełnej krasie, pręży się dorodny borowik. Tuż obok niego, jak dwóch wiernych ochroniarzy, leżą dwie salamandry plamiste, których jaskrawe ubarwienie idealnie komponuje się z leśnym otoczeniem. Leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów, publikując zdjęcie, z humorem sparafrazowali Szekspira: „Zbierać albo nie zbierać – oto jest pytanie… można by rzec widząc taką obstawę”.
Reakcja internautów była natychmiastowa. Zdjęcie w krótkim czasie zebrało ponad 1,6 tysiąca polubień i setki komentarzy, a dyskusja pod nim rozwinęła się w kilku fascynujących kierunkach.
„Chyba zrobiły rezerwację” – co na to internauci
Humorystycznych komentarzy nie było końca. „Czy to jest »grzyb pod ochroną« czy »grzyb z ochroną«?” – zapytała celnie jedna z internautek. „Chyba zrobiły rezerwację” – dodała inna. Wielu grzybiarzy, jak pani Gabriela, przyznało, że „miało ten sam dylemat”, widząc podobne sceny w lesie. Po czym opublikowała własne zdjęcie dorodnego grzyba.
Oczywiście, pojawiły się też głosy bardziej pragmatyczne: „Borowika weź, salamandrę zostaw”, na co natychmiast nadeszła kontra: „Bierz salamandrę, grzybka zostaw, niech rośnie”. Zdjęcie stało się również inspiracją dla innych – w komentarzach pojawiło się mnóstwo fotografii salamander spotkanych podczas grzybobrania, co tylko potwierdza, jak częstymi gośćmi beskidzkich lasów są te niezwykłe płazy.
Internauci też spotkali salamandry
Nie zabrakło też drobnych nieporozumień i prób identyfikacji – jedni mylili salamandry z jaszczurkami, inni z traszkami. Ale, jak to w internecie bywa, życzliwi miłośnicy przyrody szybko spieszyli z wyjaśnieniami.
Co więcej sporo osób zamieściło swoje zdjęcia pięknie umaszczonych zwierząt i epokowych grzybów z Podkarpacia.
Zdjęcia: Michał Brzeski, Nadleśnictwo Rymanów i internauciSalamandra – jaszczurka, która jaszczurką nie jest
Całe zamieszanie wokół zdjęcia stało się doskonałą okazją, by przypomnieć kilka faktów o bohaterce drugiego planu. Salamandra plamista, bo o niej mowa, to największy płaz ogoniasty w Polsce i jeden z najbardziej charakterystycznych mieszkańców podkarpackich lasów. Mimo że wielu nazywa ją „kolorową jaszczurką”, jest płazem, a nie gadem. Jej skóra jest gładka i lśniąca, a nie pokryta łuskami.
Jej intensywne, czarno-żółte (lub pomarańczowe) barwy to sygnał ostrzegawczy. Skóra salamandry pokryta jest gruczołami zawierającymi toksyczną wydzielinę – salamandrynę. Jest ona niegroźna dla człowieka, o ile nie dostanie się do oczu czy ust, ale dla drapieżnika, który spróbuje ją schwytać, może być niebezpieczna. Dlatego właśnie salamandry, poruszające się dość powoli i ociężale, nie muszą uciekać w popłochu.
W Polsce salamandra plamista jest pod ścisłą ochroną. Podkarpacie, a w szczególności Bieszczady i Beskid Niski, to jedno z najważniejszych miejsc jej występowania. Spotkanie jej w lesie, zwłaszcza po deszczu, to prawdziwa przyjemność i dowód na to, że ekosystem jest w dobrej kondycji. A jeśli przy okazji pilnuje grzyba? Cóż, może warto wtedy odpuścić i potraktować to jako znak od samej Matki Natury, by po prostu nacieszyć oczy tym niezwykłym widokiem.
(mob)
Czytaj więcej:
Z Rzeszowa na podbój Europy. Jak mały rzeszowski klub wychowuje najmocniejszych na kontynencie!?



![Pijani rodzice za kierownicą na Podkarpaciu. W autach wieźli małe dzieci [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pijani-rodzice-kierowcy-218x150.jpg)
![23-latka postrzelona przy odbiorze mieszkania w Rzeszowie. Ruszył proces apelacyjny ws. usiłowania zabójstwa [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/strzaly-siemiradzkiego1-218x150.jpg)

![Młoda sarenka wpadła do głębokiej pułapki. Odkryta studzienka czekała na ofiarę [ZDJĘCIA] sarenka w studni](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/sarenk-05-e1781550382248-218x150.jpg)

![Kolizja na autostradzie. Dostawczak próbował “wylecieć” wyjściem ewakuacyjnym z A4 [ZDJĘCIA] dostawczak kolizja a4](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zderzenie-z-barierami-02-e1781289140225-218x150.jpg)
![Nowoczesne domy też płoną. Strażacy uratowali uwięzione w dymie pieski [ZDJĘCIA] małe pieski dwa uratowane przez strażaków](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pozara-domu-pieski-08-02-218x150.jpg)




![Burza wokół konsolidacji szpitala w Mielcu z USK w Rzeszowie. Radni zamknęli się przed protestującymi [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/szpital-mielec2-218x150.jpg)

![Mieszkańcy Rzeszowa mają dość. Po latach obietnic wyszli na tory i żądają bezpiecznego przejścia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/tory-zawiszy-rzeszow5-218x150.jpg)




![Gumowe ronda w Rzeszowie już działają. Czy eksperyment za 40 tysięcy sprawdza się? [FILM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/gumowa-ronda-rzeszow-pierwsz-test-poniedzialek-01-218x150.jpg)
![II Zlot Zabytkowych Autobusów w Rzeszowie przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zlot-autobusow-rzeszow2026-5-218x150.jpg)








![Pięści i kopnięcia w ruch. Sukces studentki WSPiA w kickboxingu. Złoty medal! [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Nowy-projekt-2-218x150.jpg)

![Szkoła w Rzeszowie za 20 milionów gotowa. Teraz czas na odbiór inwestycji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Szkola-Podstawowa21Rzeszow-2-218x150.jpg)
![Wyścig smoczych łodzi na Wisłoku. Uniwersytet Rzeszowski pokonał Politechnikę Rzeszowską [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/wioslarstwo1-218x150.jpg)
![Letni sezon nad wodą na Podkarpaciu wystartował. Trzy kąpieliska w regionie już są otwarte [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zwirownia-rzeszow1-218x150.jpg)



![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)









