Podkarpacie ma swój urok! Andrzej Błoński, Czytelnik Rzeszów News, przesłał nam zdjęcia pięknego zjawiska – halo księżycowego – które zaobserwował w Grzegorzówce koło Rzeszowa.

[Not a valid template]

 

Pan Andrzej halo księżycowe na zdjęciach uwiecznił w nocy z soboty na niedzielę nad bardzo starą przydrożną kapliczką w Grzegorzówce.

„Podkarpacie ma swój urok. Nie trzeba dnia, żeby to zauważyć. Warto było fotografować wilczą pełnię do 2:00 w nocy” – napisał do naszej redakcji Andrzej Błoński.

Jako podaje serwis Zmianynaziemi.pl, halo księżycowe powstaje w nieco bardziej skomplikowany sposób niż słoneczne halo. Księżycowe jest spowodowane załamaniem i odbiciem światła słonecznego na kryształkach lodu, z których składają się chmury wysokiego piętra wiszące na wysokości od 6 do 12 km.

W przypadku halo księżycowego promienie świetlne nie pochodzą bezpośrednio ze Słońca, lecz odbijają się od Księżyca i dopiero wówczas docierają do ziemskiej atmosfery.

Mimo powyższego faktu jest równie intensywne jak w przypadku halo słonecznego. Jest ono na tyle wyraźne, że widnieje okrąg osiągający pełne 360 stopni.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama