Zdjęcie: Klaudyna Schubert / materiały zespołu
Reklama

Grała w Rzeszowie na ubiegłorocznych wakacjach w Letnim Ogródku Kulturalnym, 2 kwietnia zagra w Rzeszowskich Piwnicach. 

Krakowski zespół Hańba! łączy punk rock z ulicznym folkiem, powstał w 2013 roku. W swoich utworach opowiada o międzywojennej Polsce. Oprócz własnych tekstów, w swojej twórczości wykorzystuje również teksty m.in. Juliana Tuwima, Władysława Broniewskiego i Jana Brzechwy. Hańbę! okrzyknięto „zbuntowaną orkiestrą podwórkową”. To folkowo-punkowy projekt, który łączy folk miejski z ludowością. 

Na scenie zespołowi towarzyszy podwórkowe instrumentarium: bandżo, bęben, akordeon, tuba i klarnet. Hańba! (nazwa zespołu zaczerpnięta z filmu „Śmierć prezydenta” Jerzego Kawalerowicza) w swojej twórczości piętnuje nienawiść, nierówności społeczne, militaryzm, szowinizm, antysemityzm. Debiutancki album grupy w 2015 roku wydała Antena Krzyku.

W 2018 roku Hanba! została uhonorowana Paszportem Polityki „za muzyczno-literackopolityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia”. Hańba! jest laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego oraz nagrody im. Czesława Niemena.

Hańba! 2 kwietnia (sobota) zagra w Rzeszowskich Piwnicach. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00. Bilety w cenie 40 zł do kupienia na stronie bilety.rzeszowskiepiwnice.pl.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama