Przetarg na budowę Centrum Kongresowo – Wystawienniczego Województwa Podkarpackiego w Jasionce będzie prawdopodobnie powtórzony. Najtańsza z pięciu ofert jakie wpłynęły do przetargu przekracza znacznie zaplanowaną na tę inwestycję pulę pieniędzy. W Jasionce powstaną za to inne nowe inwestycje.

Kopery z ofertami otwarto 2. sierpnia w siedzibie Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Wg projektu budowa Centrum to koszt prawie 90 mln zł. Inwestycja ma być finansowana z budżetu województwa podkarpackiego (53,5 procent) oraz z programu Rozwój Polski Wschodniej (46,5 procent). W związku z tym Centrum ma być gotowe do 2015 roku.
Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum dwóch rzeszowskich firm na kwotę blisko 33 mln zł wyższą. Najdroższa opiewała na sumę prawie 150 mln zł.

Sprawą przetargu zajmował się na środowym posiedzeniu zarząd województwa podkarpackiego. Po analizie finansowej i sprawdzeniu nowych możliwości ustalono, że do realizacji inwestycji budżet województwa musiałby dołożyć ok. 20 mln zł. Dochodzi do tego roczne utrzymanie obiektu czyli 2,5 mln zł. – To koszty przekraczające możliwości wojewódzkiej kasy – poinformował Tomasz Leyko z Departamentu Organizacyjnego Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W najbliższych dniach powstanie dokładna analiza, czy projekt można zmodyfikować na tyle, aby koszt budowy Centrum był możliwie jak najmniejszy. Wówczas konieczne będzie unieważnienie przetargu i ogłoszenie nowego.

– Takich pieniędzy po prostu nie mamy. Ogłosimy nowy przetarg, jeśli okaże się, że będziemy w stanie do 2015 roku zrealizować tę inwestycję po zmianie zakresu rzeczowego i nowym określeniu kosztów. Być może projekt zakłada standardy na zbyt wysokim poziomie, może trzeba skorygować funkcjonalność obiektu, który np. w formule modułowej będzie mógł być w dalszej przyszłości rozbudowany. Takie możliwości powinien dawać każdy projekt – mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

rzeszownews@gmail.com
Zdjęcie: Maciej Rałowski / Rzeszów News

 

Reklama