Zdjęcie: Materiały prasowe

Polskie Stronnictwo Ludowe jest najstarszym ugrupowaniem politycznym w Polsce. Od 1993 do 2003 roku partia była w koalicji rządzącej z SLD. W tym czasie najmłodszym premierem w historii został szef ugrupowania – Waldemar Pawlak. Partia przyczyniła się do wejścia Polski w struktury NATO oraz Unii Europejskiej. Obecnym szefem Polskiego Stronnictwa Ludowego jest Władysław Kosiniak-Kamysz.

Polskie stronnictwo Ludowe to najstarsza partia polityczna w kraju. Ugrupowanie zostało założone w 1895 roku przez lewicowo-ludową inteligencję. Partia głównie skupia się na rolnictwie oraz sprzeciwia się prywatyzacji gospodarstw rolnych.

Działalność Polskiego Stronnictwa Ludowego w latach 90.

Pierwszym prezesem PSL w III Rzeczpospolitej był Roman Bartoszcze, który zajął 5 miejsce w wolnych wyborach prezydenckich. Następnie władzę w PSL przejęli uczestnicy Związku Młodzieży Wiejskiej, na czele której stanął Waldemar Pawlak. Młody, 33-letni polityk rok później został najmłodszym premierem w historii Polski. W pierwszych wolnych wyborach parlamentarnych partia ludowa zdobyła 8,67 punktów procentowych, co zapewniło jej członkom 48 mandatów w sejmie. W 1993 roku Polskie Stronnictwo Ludowe zajęło drugie miejsce w wyborach parlamentarnych. Politycy tej partii utworzyli wtedy koalicję z Sojuszem Lewicy Demokratycznej (SLD). W 1994 roku Waldemar Pawlak podpisał Dokument Ramowy Partnerstwa dla Pokoju, co było warunkiem wstąpienia do NATO. W 1997 roku przewodniczącym partii został Jarosław Kalinowski.

Działalność Polskiego Stronnictwa Ludowego w XXI wieku

W 2001 roku Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskało niemal 9% poparcia w wyborach parlamentarnych, dzięki czemu ponownie weszło w koalicję rządzącą z SLD. W tym czasie Jarosław Kalinowski negocjował ilość dotacji dla polskich rolników dostarczanych przez Unię Europejską. W 2003 roku Leszek Miller odsunął PSL od koalicji rządzącej. Od tego czasu partia ludowa przyjęła poglądy prawicowe. W pierwszych wyborach europejskich Polskie Stronnictwo Ludowe otrzymało 4 mandaty w Parlamencie Europejskim. W 2007 roku partia ponownie weszła do koalicji rządzącej wraz z Platformą Obywatelską. Ministrem rolnictwa został wtedy Marek Sawicki. W kwietniu 2010 roku w katastrofie smoleńskiej zginęło trzech członków Rady Naczelnej PSL: Edward Wojtas, Wiesław Woda oraz Leszek Deptuła. W wyborach parlamentarnych z 2015 roku Polskie Stronnictwo Ludowe zdobyło 16 mandatów poselskich, co było najsłabszym wynikiem tej partii w historii. Z funkcji prezesa partii zrezygnował Janusz Piechociński, a jego następcą został Władysław Kosiniak-Kamysz.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama