W najbliższy czwartek (5 lutego) w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się pokaz spektaklu Teatru Telewizji „O prawo głosu” w reżyserii Janusza Petelskiego.

Pokaz organizuje rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Klub Historyczny im. płk Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Fundacja „Libertas Culturae”. Pokazowi towarzyszyć będzie prelekcja dr. Marcina Bukały z rzeszowskiego IPN. Początek o godz. 17:00.

Walczył o odrobinę godności

„O prawo głosu” to historia ucieczki Stanisława Mikołajczyka z okupowanej przez sowietów Polski na tle jego losów w ostatnich trzech latach jego działalności politycznej – jako premiera rządu polskiego w Londynie, przywódcy PSL-u i wicepremiera powojennego rządu.

W maju 1945 roku, po rozmowach z Churchillem i Andersem, wbrew stanowisku polskiego środowiska emigracyjnego, Mikołajczyk podjął dramatyczną decyzję o powrocie do kraju i kierując się postanowieniami konferencji jałtańskiej przybył do Polski.

Stanisław Mikołajczyk składa dymisję z funkcji premiera i wbrew większości polityków postanawia skorzystać z zaproszenia Bolesława Bieruta. Chociaż domyśla się, jak w praktyce mogą wyglądać realia w nowej, komunistycznej Polsce, pod czujnym okiem Stalina.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Mikołajczyk wierzył, że nawet w warunkach sowieckiej dominacji są szanse przeciwdziałania jej i zapewnienia ludziom w Polsce odrobiny godności.

Torturowania, zabójstwa…

Witany jak bohater Mikołajczyk staje na czele opozycyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Szybko jednak przekonuje się, że w starciu z popieranymi przez Kreml komunistami nie ma żadnych szans. Po sfałszowanych wyborach w 1947 roku losy PSL-u jako opozycji są policzone. Partyjna prasa jest cenzurowana, kolejne redakcje ulegają likwidacji. Działacze są prześladowani, zdarzają się aresztowania i przypadki torturowania, nawet zabójstwa.

W końcu także życie Stanisława Mikołajczyka jest zagrożone i były premier staje przed kolejnym strasznym wyborem: czy zostać w kraju i zginąć po sfingowanym procesie, czy ratować życie i uciec z ojczyzny…

„O prawo głosu” to spektakl z popularnego cyklu Scena Faktu. Reżyser Janusz Petelski skupił się na dramacie Stanisława Mikołajczyka, uwikłanego w sytuację, w której każde rozwiązanie jest złe. W widowisku wzięli udział uznani aktorzy sceniczni, m.in. Adam Ferency, Olgierd Łukaszewicz, Marian Opania i śp. Maciej Kozłowski. Spektakl miał premierę w 2009 r.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama