Hybrydowe radiowozy dla rzeszowskiej policji już poświęcone [FOTO]

0

– Nasza policja działa doskonale – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Ratusz dorzucił się do zakupu dla rzeszowskiej komendy czterech radiowozów hybrydowych. 

 

We wtorek przed ratuszem Komenda Miejska Policji w Rzeszowie uroczyście odebrała cztery oznakowane radiowozy marki Toyota Corolla kombi z napędem hybrydowym i automatyczną skrzynią biegów. Mają silniki o pojemności 1.8 l, o mocy całkowitej 125 kw, z czego 73 kw przypada na silnik spalinowy i 53 kw generuje silnik elektryczny (łącznie ok. 166 km), maksymalna prędkość to 180 km/h.

Jedna hybrydowa toyota kosztowała ponad 100 tys. zł. Zakup radiowozów po połowie sfinansowano z rządowego programu modernizacji policji oraz z budżetu miasta Rzeszowa. Radiowozy będą wykorzystywać funkcjonariusze Komisariatu Policji I (Nowe Miasto), Komisariatu Policji II (Baranówka), Komisariatu Policji Rzeszów-Śródmieście i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

– Nasza policja działa doskonale. Dzięki niej jesteśmy najbezpieczniejszym miastem w Polsce – podkreślał podczas uroczystego przekazania radiowozów Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Nowe policyjne wozy zostały poświęcone przez ks. Jana Szczupaka, proboszcza kościoła farnego, po czym Tadeusz Ferenc przekazał policjantom kluczyki do radiowozów. 

Inspektor Bogusław Kania, komendant miejski policji w Rzeszowie, podziękował władzom miasta za to, że pomogły w zakupie radiowozów. – To najlepszy dowód uznania tego, jak społeczeństwo Rzeszowa z prezydentem i Radą Miasta Rzeszowa nas doceniają – uważa insp. Kania. 

Zakup hybrydowych radiowozów ma pokazać, że policja dba o ochronę środowisko i liczy się z każdym groszem, poza tym są one tańsze w eksploatacji. – Samochody hybrydowe powodują niższą emisję dwutlenku węgla, przyczynią się do tego, że w Rzeszowie powietrze będzie czystsze – mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

KMP w Rzeszowie podkreśla, że od kilku lat stara się też eliminować z ruchu trucicieli na czterech kółkach. W 2018 roku ujawniła ponad 600 niesprawnych pojazdów, a tylko w tym roku przez pierwsze sześć miesięcy policjanci przy użyciu analizatora spalin i dymomierza skontrolowali 419 pojazdów – niesprawnych było 129.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama