Reklama

Przez tydzień mieszkańcy Rzeszowa będą mogli korzystać z hybrydowego autobusu marki Volvo. To kolejny pojazd, który będzie testowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

[Not a valid template]

 

W rzeszowskim MPK jeździ prawie 200 autobusów, większa część z nich ma mniej niż 10 lat, ale reszta dobiega już „dwudziestki”. Od pewnego czasu trwa więc wymiana przestarzałego taboru na nowy, a co za tym idzie testy autobusów najnowszej generacji. W listopadzie ub. r. MPK testowało przegubowy autobus hybrydowy Solaris.

– Robimy test kolejnego autobusu. Badamy m.in., jak zachowuje się w ruchu i jakie ma zużycie paliwa – wyjaśnia Marek Filip, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie. – Autobus będzie jeździć po Rzeszowie od wtorku przez tydzień.

Volvo 7700 hybrid ma 12 m długości i 90 miejsc dla pasażerów, w tym 30 siedzących. Waży ok. 20 ton, ma dwa silniki: spalinowy i elektryczny. Dzięki technologii hybrydowej autobus Volvo rusza z przystanków bezgłośnie, bez użycia silnika spalinowego. Także podczas postoju silnik spalinowy może być wyłączony, co zapewnia znaczne ograniczenie hałasu i zerową emisję spalin.

Producent zapewnia, że pasażerowie na pewno docenią szerokie drzwi, które łagodnie się zamykają i sprzyjają oszczędności paliwa. W autobusie funkcjonuje także system odzyskiwana i magazynowania energii, wyzwalanej podczas hamowania.

Autobus zużywa też o 39 proc. mniej paliwa od pojazdów wyposażonych w standardowe silniki. Mniej zużytego paliwa to jednocześnie mniej dwutlenku węgla w atmosferze oraz innych szkodliwych substancji, takich jak tlenek azotu, czy cząstki stałe.

Rzeszowskie MPK docelowo chce wymienić 50 autobusów. Na razie nie wiadomo, na jakiej linii będzie jeździć testowana “hybrydówka”. – Najprawdopodobniej będzie to „koło”, jednak możliwe, że puścimy go również na trasę „osiemnastki” lub „dziewiętnastki” – dodaje prezes Filip.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: