Pośpiech, roztargnienie, a czasem nawet przedświąteczne przepracowanie, sprawiają, że skupiając uwagę na zakupach często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. W tym momencie możemy stracić telefon, portfel, dokumenty.

„Uważajmy więc w sklepach, na targowiskach, przy bankomatach. Nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów w samochodach. Zadbajmy też o swoje mieszkania na czas naszej nieobecności. Kieszonkowcy nie próżnują, zwłaszcza w okresie przedświątecznym” – ostrzega Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców policjanci szczególnym nadzorem obejmą centra handlowe, sklepy, bazary, parkingi a także przystanki autobusowe, czyli miejsca dużych skupisk ludzi. Tutaj złodzieje wykorzystują tłok i zamieszanie.

Policjanci apelują przede wszystkim, aby podczas pobytu w centrach handlowych lub środkach komunikacji miejskiej, pilnować własnych torebek i kieszeni. Torebki warto przytrzymywać dłonią, portfele i telefony nosić w wewnętrznych kieszeniach marynarek, kurtek, płaszczy.

„Wtedy kieszonkowiec przestaje się nami interesować. Warto też pamiętać, aby podczas pakowania zakupów nie pozostawiać portmonetek i toreb bez kontroli. Taką sytuację mogą wykorzystać przestępcy” – twierdzą policjanci.

Uwagę złodziei zwracają przede wszystkim osoby roztargnione bądź nietrzeźwe. Czasem obserwują kogoś przez dłuższy czas – w banku, sklepie, przed bankomatem, a potem w dogodnej dla siebie chwili, okradają.

Policjanci przypominają!

– nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu w samochodzie

– podczas zakupów pilnuj swojego bagażu

– trzymaj pieniądze i dokumenty w bezpiecznym miejscu

– nie noś karty bankomatowej razem z nr PIN

– torebkę zawsze noś zamkniętą i odwróconą zamkiem „do siebie”, a nie na zewnątrz

– unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu, portmonetka zawsze powinna znajdować się na dnie torebki

– nie trzymaj gotówki w jednym miejscu, nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu

– nie demonstruj zawartości portfela i nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– podczas przymierzania rzeczy, pakowania, płacenia w sklepie nie odstawiaj torebki

– klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty

– nie zostawiaj torebki na wieszaku, czy oparciu krzesła w punktach usługowych.

„Uważajmy przy bankomatach. Tutaj także możemy paść ofiarą złodziei i oszustów. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto zachować ostrożność, a ewentualnymi podejrzeniami podzielić się z policją” – doradza KWP.

Mieszkanie, szczególnie w okresie świątecznym, to łakomy kąsek dla złodzieja. Pamiętajmy, aby wyjeżdżając na święta, swoje mieszkanie pozostawić pod okiem przyjaznego sąsiada.

Wychodząc z domu:

– zamknij wszystkie okna i drzwi

– nie zostawiaj kluczy w „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) – złodziej zazwyczaj zna te miejsca nie gorzej od Ciebie

– zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania

– wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw w pokoju włączone światło – stwórz pozory, że w domu ktoś jest

– nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu „wyszłam do Krysi”, włamywacz bardzo lubi gwarancje, że mieszkanie jest puste

– jeżeli masz telefon z automatyczną sekretarką, nie nagrywaj wiadomości, o której wracasz do domu lub „wyjechaliśmy, wracamy po świętach”. Włamywacz może również skorzystać z takiej informacji

– wychodząc, nawet na krótko (po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci) zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do Twojego mieszkania.

„W tych najbliższych dniach gorączkowych zakupów i pośpiechu wiele zależy też od nas samych. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy mu szans” – apeluje KWP Rzeszów.

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama