Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News
Reklama

O podjęcie działań prewencyjnych mających zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Podkarpacia w związku z nadchodzącymi mrozami apeluje do prezydentów i starostów wojewoda Ewa Leniart.

W ciągu najbliższych dni na Podkarpaciu przewiduje się duże spadki temperatur. Od dzisiaj (30 grudnia) w nocy minimalna temperatura w nocy może wynieść -12 st. C, a w dzień od -7 st. C do -3 st. C. Meteorolodzy przewidują także marznące opady deszczu lub mżawki, a wysoko w górach deszcz ze śniegiem.

– Utrzymywanie się niskiej temperatury połączone z innymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi może mieć negatywne skutki dla społeczności lokalnej – poinformował Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, zwróciła się do prezydentów miast i starostów na Podkarpaciu o podjęcie działań prewencyjnych, które mają służyć zapewnieniu bezpieczeństwa na administrowanym przez nich terenie.

Zadbajcie o drogi

Wojewoda zaapelowała o zwrócenie szczególnej uwagi, by jednostki pomocy społecznej były gotowe nieść pomoc osobom potrzebujących wsparcia w okresie zimowym. Samorządy mają także monitorować miejsca, w których mogą przebywać bezdomni.

Wojewoda zaapelowała również, by prezydenci i starostowie zapewnili właściwe bezpieczeństwo osobom, które będą uczestniczyć w plenerowych imprezach sylwestrowych. Szczególną uwagę samorządy mają zwracać na używanie wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych.

W apelu Ewy Leniart jest mowa również o tym, by samorządy zobligowały zarządców dróg do należytego ich utrzymania w okresie zimowym w przypadkach dużego oblodzenia lub zaśnieżenia drogi.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego PUW działa bezpłatna i całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje m.in. na temat placówek przygotowanych do przyjęcia osób bezdomnych w sezonie zimowym.

Policja też apeluje

W związku z nadchodzącymi mrozami także podkarpacka policja jest postawiona w stan gotowości. Policjanci sprawdzają opuszczone budynki, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki i skwery. Jednak nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy.

Policja apeluje o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezdomnych, starszych mieszkających samotnie, w trudnej sytuacji materialnej, których życie i zdrowie może być zagrożone podczas tych pierwszych mrozów.

– Pamiętajmy, że niskie temperatury stanowią zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w nocy przebywają bez dachu nad głową.  Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów, zwłaszcza dla osoby będącej pod wpływem alkoholu – przypomina Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Listę podkarpackich placówek, które udzielają pomocy w okresie zimowym, możecie sprawdzić TUTAJ.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: