Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Ławka poświęcona Ignacemu Łukasiewiczowi stoi w centrum Rzeszowa od kilku dni. Ma przypominać o tym podkarpackim geniuszu i inspirować młodych ludzi.

Ławka Łukasiewicza to pomysł Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Postawiono ją 29 grudniu, na koniec Roku Łukasiewicza, podkarpackiego geniusza, naukowca i pioniera przemysłu naftowego. Ma upamiętniać Łukasiewicza, ale też zachęcać młodych ludzi do poznania jego dokonań.

Ławka i lampa naftowa w jednym 

Ławka stoi przed budynkiem urzędu marszałkowskiego przy al. Cieplińskiego w Rzeszowie. Ma drewniane siedzisko i jest okrągła. W centralnym punkcie znajduje się replika lampy naftowej w skali 5:1.

Wykonano ją ze szkła i obudowano mosiądzem, czyli wygląda tak jak pierwowzór. Wewnątrz lampy jest ekran wyświetlający płomień, natomiast w dolnej części znajduje się płyn imitujący naftę. 

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

 – O Ignacym mówiono, że był człowiekiem „który lampą i sercem rozświetlał ludziom życie”, więc jako podkarpacka społeczność wychowana na dorobku Łukasiewicza, uznaliśmy, że też powinniśmy podzielić się światłem – mówi Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego.

2022 rok został przez Sejm RP ogłoszony rokiem Ignacego Łukasiewicza. Wtedy właśnie przypadała 200. rocznica jego urodzin i minęło 140 lat od jego śmierci. Samorząd województwa przygotował kilkadziesiąt inicjatyw upamiętniających Łukasiewicza.

– Ale zakończenie Roku Łukasiewicza należało upamiętnić w sposób szczególny. To musiał być taki prezent na widok którego Ignacy by się uśmiechnął i powiedział: „takie świętowanie to ja rozumiem!” – dodaje Wioletta Rejman.

Kim był Ignacy Łukasiewicz? 

Ignacy Łukasiewicz urodził się w Zadusznikach koło Mielca. Po śmierci ojca młody Ignacy musiał porzucić naukę w gimnazjum i pracował w aptece. Kolejny etap jego zawodowej ścieżki to studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Wiedniu.

Po studiach mieszkał we Lwowie, pracował w aptece, tam też skonstruował lampę naftową. Później w Bóbrce koło Krosna założył pierwszą na świecie spółkę naftową. Był też działaczem niepodległościowym, społecznikiem i filantropem. Propagował budowę szkół, szpitali, dróg i mostów.

Organizował kasy zapomogowe, które jako pierwsze takie instytucje w Europie zabezpieczały robotników na wypadek choroby czy inwalidztwa. Ignacy Łukasiewicz zmarł na zapalenie płuc w 1882 roku. Został pochowany w Zręcinie koło Krosna.

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama