Fot. Instytut Książki/ Krzysztof Dubiel. Na zdjęciu Jacek Dehnel
Reklama

Na czterodniowe święto książki w ramach drugiej edycji Festiwali Wyczytanej Książki zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się ze znanymi pisarzami. 

Festiwal Wyczytanej Książki w Rzeszowie rozpoczyna się dzisiaj 6 czerwca i potrwa do soboty 9 czerwca. Motywem przewodnim festiwalu będzie książka wielokrotnie czytana, również ta bardzo zniszczona i wydawałoby się bezużyteczna.

W ciągu czterech czerwcowych dni WiMBP zaprasza do wzięcia udziału w atrakcjach promujących czytelnictwo w formie zabawy: warsztatów dla dzieci czy międzypokoleniowych spotkań, podczas których dziadkowie będą czytać książki swoim wnukom.

– Książka będzie tematem rozmów i dyskusji z cenionymi literatami, podarunkiem, źródłem dobrej zabawy, inspiracją i tworzywem artystycznym. Będzie się można nią podzielić, dostać lub kupić za symboliczna złotówkę – zapowiada Klaudia Kobylańska z WiMBP w Rzeszowie. 

Gośćmi specjalnymi Festiwalu Wyczytanej Książki będą autorzy książek dla dorosłych, a także dla dzieci.

Do Rzeszowa przyjedzie Barbara Gawryluk, dziennikarka radiowa, tłumaczka i autorka książek dla dzieci. Na swoim koncie ma takie tytuły jak „W zielonej dolinie” i „Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza”, a jej powieść „Zuzanka z pistacjowego domu” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Gawryluk jest laureatką nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.

W festiwalu weźmie udział także Wojciech Widłak, autor książek z serii o Panu Kuleczce i innych powieści dla najmłodszych, które tworzy już od 20 lat. Widłak był wielokrotnie nominowany w plebiscytach; jest laureatem Nagrody Literackiej Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej, Best European Schoolbook Award i Pegazika 2016 w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży”.

Uczestnicy festiwalu będą mieli też okazję spotkać z Krzysztofem Vargą, pisarzem, dziennikarzem, krytykiem literackim, autorem kilkunastu książek, m.in.: „45 pomysłów na powieść”, „Nagrobek z Lastryko”, „Egzorcyzmy księdza Wojciecha”, „Sonnenberg”. Varga był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” w 2002 i 2008 r. W 2009 r. otrzymał nagrodę czytelników Nike za „Gulasz z turula”.

W Rzeszowie pojawi się również Jacek Dehnel, pisarz i poeta, który na swoim koncie ma wydanych osiem tomików poezji oraz kilkanaście książek pisanych prozą. Dehnel jest także autorem przekładów dzieł zagranicznych oraz felietonistą portalu Wirtualna Polska w dziale „Książki” i tygodnika Polityka. W 2007 r. został laureatem Paszportu Polityki w kategorii Literatura, natomiast rok później otrzymał od Rady Języka Polskiego tytuł Honorowego Ambasadora Polszczyzny, zaś w 2011 r. tytuł Młodego Ambasadora Polszczyzny.

To nie koniec znakomitych gości festiwalu. Weźmie w nim udział także Filip Łobodziński, polski dziennikarz, na przestrzeni lat współpracujący z Przekrojem, Newsweekiem, radiową Trójką, Polsatem News i TVN 24. Łobodziński jest także muzykiem i autorem tekstów piosenek. Jako dziecko wystąpił w kilku filmach, m.in. „Podróż za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana” i „Poszukiwany, poszukiwana”.

Podczas Festiwalu Wyczytanej Książki będzie można się również spotkać z Przemysławem Wechterowiczem, autorem książek obrazkowych dla dzieci, takich jak „Wielkie marzenia”, „W pogoni za życiem”, „Mały słownik wyrazów kocich i kociojęzycznych”, czy „Proszę mnie przytulić”, za którą Wechterowicz został uhonorowany Nagrodą Literacką miasta stołecznego Warszawy. Jego książki tłumaczone były na 18 języków.

Udział w festiwalu jest bezpłatny. 

PROGRAM

6 czerwca

– godz. 8.00 – Bajkowe Kolaże – warsztaty dla dzieci z konstruowania utworu literackiego
(Filia WiMBP nr 4, ul. Ofiar Katynia 15)

– godz. 9.00 – Spotkanie autorskie dla dzieci z BARBARĄ GAWRYLUK (Filia WiMBP nr 7, ul. Osmeckiego 51)

– godz. 10.00 – Spotkanie autorskie dla dzieci z WOJCIECHEM WIDŁAKIEM (Filia WiMBP nr 13, ul. Iwonicka 38)

– godz. 17.00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z KRZYSZTOFEM VARGĄ, prowadzenie – dr Jan Wolski (WiMBP, ul. Sokoła 13)

7 czerwca

– godz. 9.00 – Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadku – międzypokoleniowe spotkania czytelnicze (Filia WiMBP nr 6, ul. Podwisłocze 6)

– godz. 9.30 – Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadku – międzypokoleniowe spotkania czytelnicze (Filia WiMBP nr 20, ul. Solarza 9a)

– godz. 10.00 – Poczytaj mi babciu, poczytaj mi dziadku – międzypokoleniowe spotkania czytelnicze (Filia WiMBP nr 10, ul. Podchorążych 1)

– godz. 10.30 – Książka na warsztacie – warsztaty tworzenia animacji poklatkowej dla młodzieży (Fila nr 3, ul. Krzyżanowskiego 6)

– godz. 14.00 – Bajkowe Kolaże – warsztaty dla dzieci z konstruowania utworu literackiego
(Filia WiMBP nr 13, ul. Iwonicka 38)

8 czerwca

– godz. 8.00 – Książka na warsztacie – warsztaty tworzenia animacji poklatkowej dla młodzieży (Filiia WiMBP nr 7, ul. Osmeckiego 51)

– godz.11.00 – Moja Książka dla Ciebie – happening – akcja wymiany książek między uczestnikami (Rynek)

– godz. 17.00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z JACKIEM DEHNELEM, prowadzenie – Aleksandra Olszewska (Wypożyczalnia Muzyczna ul. Żeromskiego 2)

– godz. 19.00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z FILIPEM ŁOBODZIŃSKIM, prowadzenie – Artur Burszta (WiMBP, ul. Sokoła 13)

9 czerwca

– godz. 18.00 – Spotkanie autorskie dla dzieci z PRZEMYSŁAWEM WECHTEROWICZEM  (WiMBP, ul. Sokoła 13)

– godz. 18.00 – 22.00 – KIERMASZ WYCZYTANYCH KSIĄŻEK, (Parking, ul. Sokoła 13)

– w godz. 19.00 – 22.00 – Teatrzyk KRAK-ART, LITERACKA GRA PRZYGODOWA, CZYTELNIA
PLENEROWA konkursy, gry, zabawy i animacje (WiMBP, ul. Sokoła 13)

– godz. 19.30 – Książki nie do czytania – warsztaty kreatywnego recyklingu (WiMBP, ul. Sokoła 13),

– godz. 21.00 – Koncert MIGUEL MOON „SPACER Z KSIĘŻYCEM”, MICHAŁ SZUBA – gitara, MARTA BUJALSKA – śpiew (WiMBP, ul. Sokoła 13)

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: