Fot. J. Pawlak i M. Gregorczyk. Na zdjęciach Andrzej Tatarski (od lewej) i Jarosław Drzewiecki
Reklama

Jarosław Drzewiecki i Andrzej Tatarski zostali przewodniczącymi składów jurorskich w drugiej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, który odbędzie się 11–18 września w Rzeszowie.

Finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowegi i Sportu konkurs „Moniuszkowski” organizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. 

Uczestnicy przygotowują swoje indywidualne programy. Poszczególne utwory, które będą prezentować podczas przesłuchań (4 i 5 maja br. w Warszawie), wybierają spośród dorobku 56 polskich kompozytorów, tworzących głównie w XIX i XX wieku.

Obok Chopina, czy Pendereckiego znajdują się tam nazwiska mniej znanych reprezentantów różnych stylów i epok muzycznych, m.in. Antoniego Kątskiego czy Tadeusza Paciorkiewicza oraz wybitnych polskich kompozytorek: Marii Szymanowskiej i Grażyny Bacewicz.

Konkurs, podobnie jak pierwsza edycja, odbędzie się w dwóch kategoriach: pianiści lub zespoły kameralne. Zgłoszenia trwają do 15 kwietnia. Regularny tryb zgłoszeń przewiduje zaś przesyłanie nagrań video poprzez formularze on-line do 14 maja br.

Przewodniczącym jury w kategorii pianistycznej został Jarosław Drzewiecki. – Pokolenia muzykologów, koncertujących artystów i nauczycieli walczyły o historyczną pamięć i nasze miejsce przy europejskim muzycznym stole – mówi Drzewiecki. 

– Oczekujemy wszyscy na wielkie odkrycia, na prawdziwe muzyczne diamenty na miarę kwintetu fortepianowego Juliusza Zarębskiego czy twórczości Henryka Pachulskiego i Teodora Leszetyckiego – podkreśla Jarosław Drzewiecki. 

Twierdzi, że przed laureatami konkursu stoi arcyważne zadanie – chęć zostania Ambasadorami Muzyki Polskiej. Uczestnicy II Konkursu Moniuszkowskiego powalczą o pulę nagród w wysokości ponad 80 tysięcy euro łącznie w dwóch kategoriach – pianistycznej i zespołów kameralnych.

Andrzej Tatarski, którego wybrano na przewodniczącego jury w kategorii zespołów kameralnych, liczy, że w tegorocznym konkursie pojawi się wiele muzycznych talentów, znakomitych kameralistów, którzy „odkryją” przed nami i publicznością nowe karty polskiej muzyki oraz osiągną sukcesy na estradach koncertowych świata.

– Konkurs odgrywa doniosłą rolę w propagowaniu twórczości polskich kompozytorów. Daje okazję młodym muzykom do poszerzenia i wzbogacenia swojego repertuaru, zaś udział w naszym konkursie jest niewątpliwie motywacją do rozwoju artystycznego i zdobywania cennych doświadczeń scenicznych – mówi Tatarski. 

Jury obu kategorii konkursu składa się z wybitnych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego.

W kategorii pianistycznej zasiądą: Andrzej Jasiński (Polska), pianista i jeden z najwybitniejszych pedagogów fortepianu na świecie, Koji Shimoda (Japonia), krytyk muzyczny, pianista i pedagog, Pavel Dombrovsky (Rosja), pianista i pedagog, zwycięzca I edycji Konkursu), Lidia Grychtołówna (Polska), nestorka polskiej pianistyki, pedagog, Aleksandros Jusakos (Grecja/Chile), pianista, Sergey Osokins (Łotwa), pianista i jeden z najwybitniejszych łotewskich pedagogów oraz jako sekretarz Witold Kawalec (Polska), pianista i pedagog.

W kategorii zespołów kameralnych uczestników oceniać będą: Gary Guthman (USA/Polska), trębacz, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny, Krzysztof Meyer (Polska), kompozytor, pianista, pedagog, Pedro Pablo Cámara (Hiszpania), saksofonista – solista i kameralista oraz pedagog i autor publikacji poświęconych muzyce, Igor Pylatyuk (Ukraina), skrzypek, dyrygent, pedagog i muzykolog, Zdzisław Supierz (Polska/Holandia), impresario muzyczny i producent operowy, Tadeusz Wojciechowski (Polska), wiolonczelista – kameralista i dyrygent, oraz jako sekretarz Janusz Ostrowski (Polska), działacz kultury, edukator i pianista.

Startujący w konkursie muzycy dostaną także szansę zdobycia wielu nagród pozaregulaminowych – od nagród finansowych po występy w wiodących salach koncertowych w Polsce i na wybranych festiwalach. Dodatkowo współpracujące z konkursem Instytuty Polskie fundują wyróżnionym laureatom recitale w miastach swoich siedzib, takich jak Bratysława, Sankt Petersburg czy Wiedeń.  

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2019 roku. Przyciągnęła ponad 80 uczestników z 6 krajów. Zwycięzcą w kategorii pianistycznej został reprezentant Rosji – Pavel Dombrovsky, zaś w kategorii zespołów kameralnych tryumfował duet skrzypków Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak, obecnie występujący pod nazwą Polish Violin Duo.

W ostatnim czasie pojawiły się dwie płyty laureatów pierwszej edycji Konkursu, sfinansowane przez Instytut Muzyki i Tańca. W lutym 2021 roku debiutancką płytę „Joachim Kaczkowski Violin Duos opp. 10 & 16wydali zdobywcy pierwszej nagrody – Polish Violin Duo. W listopadzie 2020 r. ukazała się zaś płyta  zespołu Cracow Golden Quintet, zdobywców drugiej nagrody. Krążek „Polish Wind Quintets właśnie otrzymał nominację do nagrody muzycznej Fryderyk 2021 w kategorii “Album Roku Muzyka Kameralna”.

– Nie spodziewaliśmy się, że ten konkurs stanie się dla nas taką trampoliną. Dostaliśmy bardzo dużo propozycji koncertowych i wyjazdowych. Byliśmy m.in. w Pekinie. Od czasu wygrania Konkursu mamy 18 nowych nagród na swoim koncie, w tym 11 pierwszych miejsc i 6 nagród Grand Prix – wspólnie komentują Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak.

Regulamin, ramowy harmonogram konkursu, formularze aplikacyjne, informacje o repertuarze, kompozytorach i materiałach nutowych oraz wszystkie aktualności dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie internetowej konkursmuzykipolskiej.pl.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama