Zdjęcie: materiały organizatorów

Animacje dla dzieci, spotkanie z alpakami, ognisko, pamiątkowa sesja zdjęciowa – to wybrane atrakcje II Podkarpackiego Pikniku Domowo Urodzonych. Piknik odbędzie się w niedzielę, 30 lipca, w Rzeszowie.

Piknik Domowo Urodzonych odbędzie się na Turkusowej Polanie przy ulicy Jarzębinowej. Impreza rozpocznie się o godz. 13:00. 

To druga edycja rodzinnej imprezy zrzeszającej rodziny dzieci urodzonych w domach, pary planujące domowe narodziny oraz sympatyków idei porodu domowego. W ubiegłym roku piknik zgromadził ponad 100 osób.

W tym roku skala wydarzenia zapowiada się podobnie. W planie atrakcje dla dzieci, m.in. zabawa wśród baniek mydlanych, animacje, spotkanie z alpakami. Dorośli z kolei będą mogli się wymienić się doświadczeniami i poznać bliżej temat porodu domowego.

Dodatkową atrakcją będzie wystawa fotografii porodowej. Wstęp na piknik jest bezpłatny. Organizatorki proszą o przyniesienie ze sobą koca i pyszności na wspólny stół lub
ognisko. Na organizację pikniku została też założona zrzutka.

Polki coraz częściej rodzą w domach

W niektórych krajach Europy zachodniej (Holandia, Wielka Brytania) do 30 proc. rodziców
wita swoje dziecko w domu. Ten trend widoczny jest we Francji, w Niemczech, Austrii i Nowej Zelandii. Polki też coraz częściej rodzą w domu, szczególnie od czasów pandemii.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Obecnie to około 1-2 proc. w skali całego kraju – wyjaśniają organizatorzy II Podkarpackiego Pikniku Domowo Urodzonych.

Poród domowy w Polsce jest legalny, takie prawo daje m.in. Konstytucja RP. Kluczem do sukcesu jest stały kontakt z ginekologiem, szpitalem, psychologiem, szkołą rodzenia, konsultantem laktacyjnym, neurologopedą i położną. 

– Taki holistyczny model opieki nad kobietami w ciążach fizjologicznych, zdecydowanie
zmniejsza odsetek powikłań i koniecznych do wdrożenia procedur medycznych w czasie
okołoporodowym – twierdzą zwolennicy porodów domowych.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama