Zdjęcie: Materiały WSPiA
Reklama

Polska ortografia i interpunkcja nie ma dla ciebie tajemnic? To świetnie się składa – zgłoś się do III Dyktanda Rzeszowskiego, które odbędzie się 22 lutego. 

W tym roku tematem „Dyktanda Rzeszowskiego”, organizowanego przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą, będzie 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy zmierzą się z przygotowanym specjalnie na tę okazję tekstem. Jego autorem jest współpracująca z uczelnią polonistka dr Barbara Misztal. Tekst dyktanda, tak jak w ubiegłym roku, zaprezentuje Przemysław Tejkowski, aktor i prezes Polskiego Radia Rzeszów.

Co roku w sprawdzianie wiedzy z ortografii i interpunkcji uczestniczy około 200 osób m.in. studenci, pracownicy uczelni, mieszkańcy Rzeszowa, a także dziennikarze. Od dwóch lat tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii należy do Agaty Lizak, studentki prawa w WSPiA.

Do tej pory podczas dyktand uczelnianych oraz „Dyktanda Rzeszowskiego” uczestnicy zmierzyli się z pełnymi ortograficznych wyzwań tekstami pt. „Z rozmyślań o prozie współczesnej”, „Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca”, „Żartem, choć serio” oraz „Pisarza pamięci quasi-rapsod”.

„III Dyktando Rzeszowskie” odbędzie się 22 lutego o godz.13:00 w auli WSPiA (ul. Cegielniana 14). Aby wziąć w nim udział, swoje zgłoszenie należy wysłać na adres: dyktando@wspia.eu. W treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu.

– Zgłoszenia przyjmowane są nawet w dniu Dyktanda. Można przyjść w ostatniej chwili, ponieważ na miejscu będą dostępne formularze – mówi Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA. Karty zgłoszeń oraz regulamin Dyktanda dostępne są na stronie www.wspia.eu

„Dyktando Rzeszowskie” jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ustanowionego przez UNESCO 17 listopada 1999 dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło tam pięciu studentów. Domagali się oni nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama