Reklama

Trzy rzeszowskie uczelnie włączyły się do kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Akcja odbędzie się w środę i czwartek (9 i 10 kwietnia).

Towarzyszyć jej będzie hasło „Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie”. ” Akcja jest kontynuacją inicjatywy Fundacji DKMS Polska, której głównym celem jest znalezienie dawcy dla każdego chorującego na białaczkę i inne nowotwory krwi. W projekcie biorą udział 104 uczelnie z całego kraju. W Rzeszowie do akcji włączyły się trzy szkoły wyższe: Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska oraz Wyższa Szkoła Prawa i Administracji.

W najbliższą środę i czwartek (9 i 10 kwietnia) w Wyższej Szkole Prawa i Administracji odbędzie się największa w Polsce akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. W projekcie biorą udział 104 uczelnie. Akcja pod hasłem „Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie” jest kontynuacją inicjatywy Fundacji DKMS Polska, której głównym celem jest znalezienie dawcy dla każdego chorującego na białaczkę i inne nowotwory krwi. Akcja odbędzie się na trzech rzeszowskich uczelniach.

WSPiA włączy się w akcję „Studenci Przeciwko Białaczce” po raz pierwszy. Przez dwa dni studenci i mieszkańcy Rzeszowa będą mogli zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS. Akcja odbędzie się w Zamiejscowym Wydziale Prawa i Administracji w Rzeszowie przy ul. Cegielnianej 14 w godzinach od 11 do 18. W tych samych godzinach akcja zorganizowana zostanie także na Politechnice Rzeszowskiej i Uniwersytecie Rzeszowskim.

Na UR akcja odbędzie na Wydziale Prawa i Administracji, w Centrum Naukowo Dydaktyczne Mikroelektroniki i Nanotechnologii i Wydziale Biologiczno-Rolniczym. Na politechnika w budynku V (hol przed biblioteką), budynkach P, L, B i D.

W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad pół miliona potencjalnych dawców, z czego ponad 450 tysięcy w bazie Fundacji DKMS.

Akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych zorganizowane przez studentów odbyły się już dwukrotnie. Efekty dwóch ostatnich edycji przeszły oczekiwania Fundacji DKMS.

W pierwszej edycji akcji „Studenci Przeciwko Białaczce”, która miała miejsce w kwietniu 2013 r. na 50 uczelniach w całej Polsce zarejestrowało się prawie 6000 osób. Zaledwie pół roku później w grudniu 2013 r. odbyła się druga edycja akcji, podczas której studenci z 96 uczelni zarejestrowali ponad 17.500 osób.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: