III Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna” już w czerwcu w Teatrze Przedmieście

0
Reklama

III Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna” już  w czerwcu. Kolejny raz w Rzeszowie. W programie świetne monodramy i ważne nazwiska ze świata teatru. 

 

Czerwiec upłynie nam pod znakiem festiwali. Na młodszych miłośników teatru czeka w dniach 13-17 czerwca czeka 9. Międzynarodowy Festiwal Teatru Ożywionej Formy „Maskarada”. Z kolei ci nieco starsi w dniach 21-24 czerwca będą mogli się bawić na rzeszowskiej odsłonie Wschodu Kultury – Europejskim Stadionie Kultury.

Zanim jednak te wszystkie imprezy się rozpoczną, to warto wcześniej, bo w dniach 8-10 czerwca zajrzeć do Teatru Przedmieście (ul. Reformacka 4), bo to właśnie tam odbędzie się III Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna”.

Impreza ta w swojej formule nawiązuje do idei sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, reżysera, twórcy happeningów, malarza i scenografa. – Twórczość Kantora jest elementem wiążącym nasz festiwal, która stanowi inspiracje i motywacje do poszukiwań teatralno-plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów – tłumaczą organizatorzy Budy Jarmarcznej.

Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą znakomici twórcy teatralni: Ziuta Zającówna  – profesor i wykładowca krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej ze swoim  „Manifestem” wg tekstów Stanisława Ignacego Witkiewicza, Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy ze spektaklem „Homo Sovieticus” oraz wielokrotnie nagradzany monodram „Słodka” w wykonaniu Marty Pohrebny z Zielonej Góry. Teatr Przedmieście zaprezentuje swój autorski spektakl „Kroniki podwórkowe”.

„Manifest” to monodram nagradzany na festiwalach teatrów jednego aktora w Toruniu i Wrocławiu. To próba zmierzenia się z interpretacją czystej formy w teatrze. Spektakl oparty jest na tekstach Witkacego dotyczących Czystej Formy oraz wierszy, fragmentów dramatu „Kurka Wodna” i prozy „Niemyte Dusze”.

Z kolei „Homo Sovieticus” to monodram Wojtka Kowalskiego skonstruowany na bazie twórczości Michaiła Zoszczenko – wybranych opowiadań satyrycznych, humoresek, felietonów o obywatelach Rosji lat porewolucyjnych, w którym pokazuje, że rzeczywistość sowiecka polega na tym, że albo ty ich wykiwasz, albo oni ciebie.

Ostatnia pozycja festiwalowa – „Słodka” – to również monodram, który powstał na podstawie książki Marii Matios „Słodka Darusia” w tłumaczeniu Anny Korzeniowskiej – Bihun. Spektakl przenosi nas do huculskiej wsi, gdzie poznajemy Darusię – niemowę, którą cała wieś ma za głupią, ale ona wszystko rozumie, tylko jest „słodka”. Choć może niekoniecznie, bo słodyczy boi się bardzo. Skrywa ona w sobie tajemnicę, którą bohaterka odkrywa przed nami stopniowo, by ostatecznie doprowadzić do tragicznego końca.

Organizatorami festiwalu, który został dofinansowany przez miasto Rzeszów, są Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne „GATE” oraz Teatr Przedmieście. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Obowiązkowa rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: 667 714 730. 

(jg)

PROGRAM FESTIWALU „BUDA JARMARCZNA”: 

8 czerwca (piątek)

– godz. 19:00 – Teatr Przedmieście „KRONIKI PODWÓRKOWE”

– 9 czerwca (sobota)

– godz. 19:00 – Teatr Wojtka Kowalskiego „HOMO SOVIETICUS, czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki”

10 czerwca (niedziela)

– godz. 18:00 – Ziuta Zającówna „MANIFEST” wg tekstów Stanisława Ignacego Witkiewicza

– godz. 20:00 – Marta Pohrebny „SŁODKA” na podstawie książki Marii Matios „Słodka Darusia”

redakcja@rzeszow-news.pl
Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: